Güzin Öztürk

BİYOGRAFİ

Kütahya’da doğdu. İlk düzyazı ve şiirlerini lise yıllarında yazdı. Yazma heyecanı ve isteği Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken ve sonrasında avukatlığa adım attığında da devam etti. 2022 yılında İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Lisans eğitimini tamamladı. İlk romanı "Kuş Olsam Evime Uçsam" ile 2015 Tudem Edebiyat Birincilik Ödülü’nü aldı. Çocuk edebiyatına, çocuk haklarına, başka kültürlere, ilginç ve yenilikçi anlatılara ve absürt kurgulara ilgi duyuyor. Çocuklarla başka türlü bir dünyanın mümkün olduğuna ve yazarken daha iyi bir insan olduğuna inanıyor.

"Kuş Olsam Evime Uçsam"ı İzmir Life dergisinde yazan Elif Aydogdu, kitabın her yaştan okura hitap ettiğini belirtiyor.

"Kitapta benim adına 'saygılı' dediğim dil bütün göçenlere, yitip gidenlere, gidip de dönemeyenlere adeta 'hürmetle' ama sessizce el veriyor."

Güzin Öztürk TRT Kent Radyo İzmir'in konuğu oldu!

TRT KENT RADYO İZMİR'de Nalan Kolağası'nın hazırlayıp sunduğu Kent Kitaplığı programına konuk olan Güzin Öztürk, "Kuş Olsam Evime Uçsam"ı yazma serüvenini anlattı.

Kitap Eki'nden Gün Çağ Aydın Güzin Öztürk'le söyleşti."Kuş Olsam Evime Uçsam" üzerine...

Güzin Öztürk'le, öldüklerinde hatırlanan mülteci çocukların dünyasını küçük bir çocuğun ağzından anlattığı Tudem Yayınları etiketiyle yayımlanan kitabı "Kuş Olsam Evime Uçsam" üzerine bir söyleşi...

Mavisel Yener'in yorumuyla "Kuş Olsam Evime Uçsam"...Güzin Öztürk Kitap Gölgesi'ne konuk oldu!

"Beşir savaşın gölgesinde yaşayan nice çocuğun sesi oluyor." Mavisel Yener, Cumhuriyet Kitap

Savaş çocuğa ne der?Karin Karakaşlı 2015 Tudem Roman Ödülü’nü kazanan "Kuş Olsam Evime Uçsam"ı İYİ KİTAP için değerlendirdi...

Güzin Öztürk’ün Kuş Olsam Evime Uçsam kitabı, bu zor olana talip olmuş. Öztürk, Beşir’le Beşir’in gözünden savaş ve hayatla tanıştırıyor bizi.

Kuş olup evine uçan çocuklarYazarımız Güzin Öztürk, "Kuş Olsam Evime Uçsam"ı Arka Kapak'tan Adnan Saraçoğlu'na anlattı.

"Ben Kuş Olsam Evime Uçsam'ı savaş mağduru çocuklara adadım, keşke her sabah benim için, kökleri dibine palamut düşüren ulu ağaca adayabilseydim; sadece güzelliklere..."

Güzin Öztürk'le"Sanal Dünyanın Kapıları Aralanıyor"

Çocukların teknoloji bağımlılığını usul usul eleştiren Sanal Zombi Anneannem kitabından hareketle, geçmişten günümüze iletişim araçlarını ve biçimlerini irdeleyen, deneyim paylaşımına açık, eğlenceli bir çevrimiçi söyleşi programı.

PDF İNDİR

Güzin Öztürk'le"Benim için Barış Demek"

Kuş Olsam Evime Uçsam isimli kitabın temel alındığı, savaşın ve mülteci olmanın hissettirdiği “zorlu” duygular üzerine çeşitli manevi kazanımlar elde etmeye yönelik kurgulanmış yaratıcı bir pano çalışması ve söyleşi.

PDF İNDİR

Güzin Öztürk'le"Tüketiyorum, Kayboluyorum"

Alışveriş bağımlılığına kapılan ebeveynleri ve bu durumdan etkilenen çocukları komik ama gerçekçi bir hikâyede buluşturan Tumpatumpa Sakın Kaybolma ’yla ilişkilendirilmiş, bilinçli tüketimin önemini vurgulayan, etkileşimli bir yaratıcı düşünme oyunu.

PDF İNDİR