TUDEM YAYIN GRUBU HAKKINDA

Tudem Yayın Grubu olarak yedi ayrı markamızla tam 35 yıldır eğitim ve kültür yayıncılığı alanında faaliyet gösteriyoruz. Hayallerimizdeki dünyaya ancak iyi eğitim ve iyi edebiyat ile ulaşabileceğimize; yayınladığımız her kitabın bu dünyayı inşa eden tuğlalardan biri olduğuna inanıyoruz. Yayıncılık sektörünün taşıdığı sorumluluğun bilinciyle, hem eğitim hem de kültür kitaplarında nitelikli içeriğin estetik bir tasarımla sunulmasını önemseyen, okurunu üretim sürecinin merkezine koyan bir anlayışla çalışıyoruz.

Sektöründe öncü konumda bulunduğumuz eğitim yayıncılığının yanı sıra, 18 yıldır sürdürdüğümüz kültür yayıncılığı ile özgün, nitelikli ve güvenilir eserleri edebiyat dünyasına kazandırmaya devam ediyoruz.

Tudem Eğitim ve BlokTest, eğitim sisteminin dinamik yapısı içinde ilkokul ve ortaokula yönelik yeni ve çağdaş yayınları her yıl öğrenci ve eğitimcilere sunuyor. Uçanbalık Eğitim ile 2-7 yaş grubu çocukların okula ve hayata daha hazır başlamasını sağlayan eğitim setleri ve kitaplar hazırlıyoruz.

Tudem Yayın Grubu altındaki dört ayrı kültür markamız ile farklı türleri okurlar ile buluşturuyoruz. 7 yaş altı çocuklara hitap eden Uçanbalık, 7-15 yaşa yönelik Tudem Edebiyat, hikâyeyle çizgiyi buluşturan Desen ve çağdaş dünya edebiyatının en yaratıcı ve özgün eserleri ile toplumdaki değişimleri anlamlandırmaya yardımcı olan kurmaca dışı yapıtları yayımlayan Delidolu, öyküden romana, denemelerden çizgi romana kadar geniş bir yelpazedeki kitapları okurlara sunuyor.

Yayıncılık faaliyetinin yanında etkinlikler ve sosyal sorumluluk çalışmalarımızla da edebiyatın gelişmesine yıllardır katkı sunuyoruz. 2003’ten bu yana düzenlediğimiz Tudem Edebiyat Ödülleri ile çocuk ve yetişkin edebiyatına yeni eserler ve yazarlar kazandırıyoruz. Dokuz yıldır kesintisiz yayımladığımız ve ücretsiz olarak dağıttığımız İyi Kitap dergisi ile çocuklar ve gençler için “iyi kitapları” seçmek ve okutmak isteyen öğretmen ve ebeveynlere rehberlik ediyoruz.

Gücümüzü, yetkinliğini ulusal ve uluslararası alanda kanıtlamış yazarlarımızdan, usta çizerlerimizden, okurlarımızın ve eğitimcilerimizin beğeni ve güveninden alıyoruz.

1984 yılında İzmir’de özel test bürosu olarak kurulan ve bugün İzmir merkez ofisinin yanında, İstanbul, Ankara ve İzmir’de dört kitabevi, 100’ü aşkın çalışanı, Türkiye’nin her köşesinde 200’ün üzerinde bayisi, zincir, perakende ve internet satış kanallarıyla sektör liderlerinden biri haline gelen Tudem Yayın Grubu olarak çocuk, genç, yetişkin tüm okurlara ulaşmayı hedefliyoruz.

TARİHÇE

1984

“Test Uygulama, Değerlendirme ve Eğitim Merkezi" Tudem, İzmir’ de test bürosu olarak kuruldu.

Çalkantılı bir kültürel iklimin hâkim olduğu 80'li yıllarda eğitim yayıncılığı ile yola çıkarak, nitelikli eğitim ve öğretim için gerekli kaynağı oluşturmayı, bireylere daha donanımlı olmaları yolunda katkı sağlamayı misyon edindi.

1985

"Tudem Soru Kulübü" nü kurarak özgün ve kaliteli sorularla üniversiteye hazırlık testleri uygulamasına başladı.

Daktilo kullanılarak mumlu kağıda test soruları yazıldı. Teksirle basıldı.

1987

İzmir'de Macintosh Plus'ı ilk kullanan firmalardan biri oldu.

1988
Test kitaplarını Türkiye genelindeki dershanelerin kullanımına sundu.
1990

Bugünkü adresine taşındı. 

Özel Tudem Dershanesi'ni kurdu.

1993

Üniversite adayı gençlere yönelik yardımcı yayınlar hazırladı.

1995

İlkokullara yönelik Test Dergisi'ni yayımladı.

İzmir’deki ilk kitlesel katılımlı, “Dönem Değerlendirme Sınavı”’nı düzenledi.

1996

Türkiye çapında faaliyet gösteren Tudem bayilerini bir araya getiren ilk bayi toplantısını düzenledi. Bu tarihten itibaren geleneksel hale gelen Tudem Bayi Toplantılarının yirmi altıncısı Mayıs 2019'da gerçekleşecek.

"Dönem Değerlendirme ve Eğilim Belirleme Sınavları"nı Türkiye genelinde uygulamaya başladı.

İlkokul 3,4 ve 5'inci sınıf öğrencileri arasında HABİTAT II "Yaşadığımız Yer" konulu bir resim yarışması düzenledi. 2183 öğrencinin katıldığı yarışmada  seçilen 50 eser İleri Kitabevi'nde sergilendi.

1997
Ortaokullara yönelik Tudem Test Dergisi'ni yayımladı.
1999

Yurt genelindeki bayi sayısını 100'ün üzerine çıkardı.

2001
Tooddy markasıyla İngilizce eğitim kitapları yayımladı.
2002

Tudem Edebiyat markasıyla Türkçe çocuk edebiyatı alanında ürünler vermeye başladı.

Tudem Alsancak Kitabevi açıldı.

İstanbul'daki ilk şubesini Cağaloğlu'nda açtı.

Ankara’daki ilk şubesini Yeni Ziraat Mahallesi’nde açtı.

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin 62. kuruluş yıldönümü için, Oğuz Makal’ın yönetmenliğinde hazırlanan Onların Hikâyesi adlı belgesele sponsor oldu.

2003

İlk kez Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na katıldı.

Çocuk edebiyatının Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Tudem Edebiyat Ödülleri’ni düzenledi. O tarihten bu yana gerçekleştirilen Tudem Edebiyat Ödülleri ile Türkçeye birçok yeni yazar kazandırdı.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 80.yıldönümü için Cumhuriyet Sensin isimli belgesel çalışmayı hazırladı.

2004

Adana Bölge Satış Yöneticiliğini tesis etti.

8. sınıf öğrencileri için Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na hazırlık dergisi Turuncu’yu yayımlamaya başladı.

Yurt genelindeki bayi sayısını 500’e çıkardı.

2005

İlk kez BETT Show’a katıldı.

İlk kez Uluslararası Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’na katıldı.

Miyase Sertbarut'un 2004 Tudem Edebiyat İkincilik Ödülü kazanan romanı Sisin Sakladıkları okurlarla buluştu.

2006

İlk kez Londra Kitap Fuarı’na katıldı.

www.tudem.com üzerinden online satışa başladı.

57 dile çevrilen, dünyada 43 milyon çocuğa ulaşan resimli klasik Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum'u yayımladı.

2007

İlk kez DIDACTA Eğitim Fuarı’na katıldı.

BlokTest markasıyla ilkokul ve ortaokula yönelik çağdaş yayınlar yayımlamaya başladı.

11 Kasım’da İzmir’de gün boyu etkili olan sağanak yağıştan biz de nasibimizi aldık, Alsancak Tudem Kitabevi’ni su bastı.

Tüm zamanların en çok okunan çocuk romanlarından Çizgili Pijamalı Çocuk'u yayımladı.

2008

Şirket yapısını LTD.ŞTİ’den A.Ş.’ye dönüştürdü.

Türkiye’nin onur konuğu olduğu Frankfurt Kitap Fuarı’nda stant açtı.

2009

İlk kez Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali’ne katıldı. 

Desen markasıyla çizgi roman, grafik roman, manga ve karikatür kitapları yayımlamaya başladı.

Okurların edebiyat dünyasıyla bağlarını güçlendirme amacıyla, hiçbir kâr amacı gütmeyen ve ücretsiz dağıtılan aylık okul öncesi, çocuk ve gençlik kitapları dergisi İyi Kitap’ı yayımlamaya başladı.

Çocukları felsefeyle tanıştıran “Filozof Çocuk” serisini yayımladı. Türkçede ilk kez yayımlanan serinin yazarı Oscar Brenifier’i Türkiye’deki okurlarıyla buluşturdu.

2010

Masaldan öyküye, tiyatrodan şiire uzanan geniş yelpazesiyle çocuklara okumayı sevdiren Uçanbalık markasını bünyesine kattı.

“Tılsım” serisinin Japon asıllı ABD’li yazarı ve çizeri Kazu Kibuishi’yi Türkiyeli okurlarıyla buluşturdu.

Michael Morpurgo’nun kaleme aldığı, Steven Spielberg’ün sinemaya uyarladığı, epik çocuk romanı Savaş Atı’nı yayımladı.

2011

Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının yazarı

John Boyne’u Türkiyeli okurlarıyla buluşturdu.

Aytül Akal ve Mavisel Yener’in birlikte kaleme aldığı, dünya antolojilerine girmeyi başaran Kayıp Kitaplıktaki İskelet romanını yayımladı.

2012

Delidolu markasıyla Türkçe edebiyat ve çağdaş dünya edebiyatının seçkin eserlerini okurlarla buluşturmaya başladı.

Artan taleplere, depolama ve sevkiyat konusunda gelişen iş hacmine paralel olarak, deposunu modern altyapı ve eksiksiz donanıma sahip Ankara’daki yeni binasına taşıdı.

Yönetim kurulu üyesi Atiye Aykanat’ı sonsuzluğa uğurladı.

Liz Pichon’ın yazdığı çoksatan “Tom Gates” serisini yayımlamaya başladı.

2013

Tüm markalarını Tudem Yayın Grubu altında topladı.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin görme engelli çocuklar için yürüttüğü “Konuşan Kitaplar Projesi”ne destek verdi. Proje kapsamında Tudem ve Uçanbalık kitapları, ünlü isimler tarafından seslendirildi.

2014

Bursa Bölge Satış Yöneticiliğini tesis etti.

Öğretmenler için Kitap Rehberi’ni ilk kez yayımladı. Değişen okuma alışkanlıkları ve eğitim ihtiyaçlarını takip etmede öğretmenlerin en büyük yardımcısı olan Kitap Rehberlerinin beşinci versiyonu Nisan 2019’da yayımlanıyor.

Tudem’in yayımladığı Babam ve Ben’in yazarı Patrick Modiano Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Desen, Oscar ve ALMA ödüllü Avustralyalı çizer-yazar Shaun Tan’in Uzak isimli sessiz kitabını yayımladı.

Aylık genel kültür dergisi Dünyalı’yı yayımlamaya başladı. Üç yılda toplam 27 sayı yayımlanan Dünyalı, “Ufkunu genişlet” sloganıyla merak eden, düşünmeyi seven 8 yaş ve üzeri herkese ulaşarak ülkemizde dergi kültürünün ve okuma bilincinin artırılmasını hedefledi.

Bana Bir Kitap Çek ismiyle Türkiye’de ilk kez kitap tanıtım filmi (book trailer) yarışması düzenledi. Seçici Kurulu Cem Altınsaray, Doğu Yücel, İsmail Orhan Toraman, Ümit Ünal, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bülbül’den oluşan yarışmanın birincilik ödülünü “Montague Amca’nın Dehşet Hikâyeleri” adlı esere çektiği kısa filmiyle, Betül Gönüllü aldı.

2015

Öğretmenlerin en büyük yardımcısı olan Akıllı Asistan AKAS’ı ilk kez yayımladı.

Delidolu, Terry Pratchett’ın 41 kitaptan oluşan kült serisi DiskDünya’nın ilk kitabı Büyünün Rengi’ni yayımladı.

3 kez üst üste, dünyanın en prestijli grafik roman ödülü Will Eisner Ödülü’nü kucaklayan Raina Telgemeier, Türkçeye çevrilen Gülümse eseriyle Desen markasının çizerlerinden biri oldu.

2016

Yılda 14 farklı katalog yayımlamaya başladı.

Aylık Tudem Yayın Grubu bültenini yayımlamaya başladı.

Tudem Kadıköy Kitabevi açıldı.

Tüm zamanların en çok okunan Tudem kitapları Tudem Modern Klasikler isimli bir koleksiyonda bir araya getirilerek özel baskılarıyla okurla buluştu.

2017

Delidolu, kurmaca dışı eserler yayımlamaya başladı.

Kurmaca dışı eserlere “Ne Yapmalı” temasıyla merhaba diyen Delidolu’nun, bu temayla yayımladığı ilk eser John Berger’ın Hayvanlara Niçin Bakarız? adlı metni oldu.

Tudem Yayın Grubu’nun markaları altında yayımlanan eserlerin yurtdışında tanıtımı için Silva Ajans’ı kurdu.

Mavi Karga Spor Klubü’ne sponsor oldu.

Trabzon ve Diyarbakır Bölge Satış Yöneticiliklerini tesis etti.

www.tudemtedarik.com üzerinden ticari müşterilerine satışa başladı.

İstanbul Cağaloğlu’nda hizmet veren Tudem Kitabevi, Beşiktaş’a  taşındı.

George Saunders, Delidolu’nun Türkiye’deki okurlarla buluşturduğu Arafta romanıyla Man Booker Ödülü’nü aldı.

2018

Türkiye’de çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yayımlanan tek dergi olan İyi Kitap, Ocak ayında yayımladığı 100. sayısını özel bir etkinlikle kutladı.

Uçanbalık Erken Öğrenme markasıyla, 2 yaş ve üzeri çocukların keşfetme, öğrenme ve gelişme süreçlerini destekleyen yayınlar yayımlamaya başladı.

Türkiye’nin ilk disleksi dostu kitap koleksiyonu SEN DE OKU okurla buluştu.

SEN de OKU koleksiyonu, kitaplara mesafeli duran çocukların rahatça okuyabilecekleri metinsel ve fiziksel özelliklere sahip, ilgilerini çekecek güncel konulara ve temalara değinen resimli kitaplardan oluşuyor.

Tudem Kızılay Kitabevi açıldı.

Silva Literary kuruluşunun üzerinden bir yıl geçmeden ilk satışını yaptı.  Ayla Çınaroğlu ile Mustafa Delioğlu’nun ortak imzasını taşıyan Mızmız Mırnav Çincede!

2019

Tudem Yayın Grubu 35. yaşını kutluyor.

Türkiye’de çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yayımlanan tek dergi olan İyi Kitap, 10. yaşını geride bıraktı.

BilgiKüpü markası ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik toplam 41 çeşit ürünle yayın hayatına başladı.

Desen 10. yaşını kutluyor.