Koray Avcı Çakman

BİYOGRAFİ

Henüz küçücük bir çocukken en yakın arkadaşıydı kitaplar... Develer tellal idi, pireler berber; kâh güldü, kâh düşündü onlarla beraber. Tatillerde Alice onu Harikalar Diyarı'na davet ederdi. Göbeğini hoplata hoplata gülen tavşanla, yumurta adamla onun sayesinde tanıştı. Herkes uykudayken Güliver çalardı kapısını, ''Haydi Cüceler ve Devler Ülkesi'ne!'' derdi. Her kitap yeni bir serüvendi, her biri onu düş dünyalarında gezdirdi. Hiç terk etmedi onu hayal kahramanları; başucunda onlarla büyüdü. Hâlâ en yakın arkadaşı kitaplar. A bir de kediler, köpekler, çiçekler, kuşlar ve yıldızlar... Yazmayı da sevdi okumak kadar. Yazmak onun için gizemli bir yolculuğa çıkmak. Yazmak düş dünyasında kanat çırpmak... Drama liderliği programını tamamladıktan sonra, ilkokul 3. sınıf çocuklarına yönelik toplam 18 saatlik yaratıcı drama uygulaması da içeren “La Fontaine Fabllarının Yaratıcı Drama Yöntemiyle İşlenmesi” teziyle M.E.B. onaylı “Drama Liderliği Belgesi” almış olan yazar, çocuklarla çeşitli etkinlik ve atölyelerde drama liderliği yapmaktadır. 2006 yılı Ömer Seyfettin Öykü Yarışması’nda mansiyon, II. Behiç Erkin Öykü Yarışması’nda üçüncülük ödülü, “Arkadaşım Flamingo” temalı çocuk öyküleri yarışmasında ve II. Kelendiris Öykü Yarışması’nda ikincilik ödülleri kazanmıştır. 2011 yılında “Almarpa’nın Gizemi” ile Tudem Edebiyat Ödülleri’nde çocuk romanı dalında birinci olmuştur. Yazar, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği, PEN Yazarlar Derneği, Edebiyatçılar Derneği, Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği, Çağdaş Drama Derneği üyesi ve Çocuk Müzeleri Derneği yönetim kurulu üyesidir.

Koray Avcı Çakman'la"Almarpa'nın İzinde"

Nesli tükenmekte olan kuşların, su kaplumbağalarının ve Kaunos Antik Kentinin gündeme taşınacağı, tarihe iz bırakan efsanelerin ve öykülerin hatırlanacağı, keşiflerle dolu bir çevrimiçi tartışma etkinliği.

PDF İNDİR

Koray Avcı Çakman'la"Büyü Küçül Oyunu"

Gülen Sakız Ağacı adlı öykü kitabı esas alınarak oluşturulmuş, çocukluğun gülen yüzü ile edebiyatın oyuncu yüzünün buluştuğu bir drama çalışması.

PDF İNDİR

Koray Avcı Çakman'la"Ormanın Gerçek Kahramanları Kim?"

Hayvanların dünyasına dair şaşırtıcı ve eğlenceli öykülerden oluşan Yengeç Yazar kitabından hareketle, okurları doğanın düzeni ve dengesi üzerine düşünmeye çağıran, hem eğlenceli hem bilgilendirici bir çevrimiçi drama etkinliği.

PDF İNDİR

Koray Avcı Çakman’la“Hayallerine Sahip Çık”

Hayal Küre isimli romandan hareketle, yaratıcı düşünme, hayal kurma ve canlandırma esaslarına dayalı eğlenceli bir yaratıcı drama etkinliği.

PDF İNDİR

Koray Avcı Çakman'la"Efsane Dolu Anadolu"

Kültürel mirasımızın altında yatan hayal gücüne dikkat çeken Dere Tepe Efsane kitabıyla ilişkilendirilmiş, Anadolu’nun doğal güzellikleri ve tarihî değerleri hakkında ufuk açıcı bilgiler sunan, etkileşimli bir kültürel miras oyunu.

PDF İNDİR