Resim: Ezgi Keleş
Çevrimiçi etkinliklerle dolu dolu geçen mart ayı, ekranlar üzerinden de olsa hasret gidermemizi sağladı okurlarımızla. Edebiyatın birleştirici ruhu altında ısınmayı ne çok özlemişiz meğer... 

Nisan ayı sadece doğayı değil, ruhlarımızı da canlandırıyor şüphesiz. Raflarda peşi sıra yerlerini alan yeni kitaplarımızla içinizde bahar tomurcukları açtırmaya hazırız. 

Yine ilgi çekici bir bültenle karşınızdayız. Sevilen eserlerimizin Amerika, Çin, Kolombiya, Kore, Ürdün gibi ülkelerde yayımlanacak ve Tudem kitaplarının dünya çocuklarıyla buluşacak olması, varlığımızı çok daha anlamlı kılıyor. Yaklaşan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı için güncellediğimiz Rights Guide'ımız, yurtdışı telif çalışmalarımız hakkında geniş bir bakış sunuyor.

İlkokul ve ortaokul öğretmenleri için bu yıl sekizinci edisyonunu hazırladığımız Öğretmenler İçin Kitap Rehberi, 110 yazarın 485 eserine yer vererek Tudem Yayın Grubu koleksiyonundaki kitaplara ayna tutuyor. Her sayfasında özgünlüğün, farkın, emeğin bulunduğu bu kapsamlı rehber, edebiyatın ve sanatın hayatla iç içe geçtiğini kanıtlayan değerli tespitleriyle de benzersiz bir başvuru kaynağına dönüşüyor.

Bu arada, çoksatan yazarlarımızdan John Boyne, 7. İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri'ne konuk oluyor! Türkiye'de yüzbinlerce okuru bulunan Boyne'un ''Gençler İçin Yazmak'' isimli söyleşisi, 17 Nisan Cumartesi günü saat 15.00'te ZOOM üzerinden gerçekleştirilecek.
 
İçinizdeki yaşama sevincinin hiç eksilmeyeceği bir ay olsun.
Mayıs bültenimizde görüşünceye değin, sağlıkla ve kitaplarla kalın...
18. Tudem Edebiyat Ödülleri Roman Yarışması sonuçlandı!

Çocuk edebiyatı alanında ve roman dalında düzenlenen 18. Tudem Edebiyat Ödülleri'nde dereceye girenler açıklandı. Birincilik ödülüne Kırık Dökük Şeyleri Onarma Ustası isimli dosyası ile Sevtap Ayhan değer görüldü. 
 
İyi Kitap Dergisi yazarlarından Doğan Gündüz, Mehmet Erkurt, Olcay Mağden Ünal, Sema Aslan ve Suzan Geridönmez'den oluşan yarışma seçici kurulu, geçtiğimiz ay, pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi bir toplantıda buluşarak dereceye girenleri belirledi.
 
112 dosyanın başvurduğu yarışmada birincilik ödülünü ''Kırık Dökük Şeyleri Onarma Ustası'' adlı çalışmasıyla Sevtap Ayhan kazandı. İkincilik ödülüne ''Defne ve Diğer Baş Belaları'' ile Serdar Uslu, üçüncülük ödülüne ise ''Arkadaşlar Arasında'' ile Fatih Debbağ değer görüldü.
 
Dereceye giren isimlere, heykeltıraş Ozan Ünal'ın tasarladığı ödül heykellerinin yanı sıra, birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.500 TL, üçüncüye 5.000 TL para ödülü verilecek. 

Tudem Yayın Grubu'nun 37 yıllık yayıncılık birikiminin en değerli meyvelerinden biri olan Tudem Edebiyat Ödülleri, tarafsız duruşu, nitelikli eserleri ön plana çıkaran yapısıyla edebiyat dünyasının önemli referanslarından biri olma özelliği taşıyor. 


Dereceye giren isimleri kutluyor, tarafımıza ulaştırdıkları teşekkür konuşmalarını sizlerle paylaşıyoruz. 
Sevtap Ayhan
''Kırık Dökük Şeyleri Onarma Ustası''
Birincilik Ödülü

Mucizelerin çocuk zihninde yaşandığına inananlardanım. Çocukların, hayatla baş etmek konusunda âdeta büyülü bir gerçeklik algısından faydalandığını düşünüyorum. Bu olağanüstü yeteneğin hakkını teslim etme arzusu romanımı yazmakta en büyük motivasyonum oldu. Roman on iki yaşında bir çocuğun katı gerçeklerle olan içsel mücadelesini anlatıyor. Bir taraftan, tüm çocukları sadece okumak değil yazmak konusunda da yüreklendiriyor. Sınırsız bir düş gücü bahşedilen çocuklar neden küçük birer öykü ustası olmasın?

Edebiyat dünyasında önemli referanslardan biri olan Tudem Edebiyat Ödülü ile eserimi taçlandıran değerli jüri üyelerine, çocuk edebiyatı alanında sundukları hizmet ve fırsatlardan dolayı Tudem Yayın Grubu'na teşekkür ederim.

İlk romanımı, bana yazma cesareti veren üç evladımın nezdinde tüm çocuklara ithaf ve emanet ediyorum.
Serdar Uslu
''Defne ve Diğer Baş Belaları''
İkincilik Ödülü

Çocukların hayatı sabote etme biçimlerini seviyorum. Yetişkinlerin, sırf onların gönlünü etmek için şehirleri salıncaklarla, alışveriş merkezlerini dev oyuncaklarla doldurmaları eğlendiriyor beni. Kerli ferli insanların, çocukların haylaz ellerinde kocaman peluş oyuncaklara dönüşmeleri, kafalarının, onların tuhaf sorularıyla allak bullak olması beni çok güldürüyor. 

Yetişkinler yanıt bulmak için soru sorarlar. Çocuklarsa en ciddi yanıtlardan bile soru çıkarmayı başarırlar. Evet! Yanıtlar aklı başında şeyler olabilir belki ama sorular hep yaramazdır. Ben de biraz yaramazlık yapayım ve bir çocuk kitabı yazayım dedim. Yarışma seçici kurulunun beni ödüllendirerek pek haylaz davrandığı açık. Bu haylazlığa layık olacağıma söz veriyor ve bu ödülü, varlıklarıyla hayatımızı renklendiren, candan inançlarıyla bizi en saf hayallere bile kolayca ikna eden, dinmez meraklarıyla hayret duygumuzu her an diri tutan küçük arkadaşlarıma ve çocuk ruhlu dostlarıma adıyorum.
Fatih Debbağ
''Arkadaşlar Arasında''
Üçüncülük Ödülü

Jorge Amado ''İnsanın ana yurdu çocukluğudur,'' diyor. Büyüyüp uzaklaşsanız da hep özlediğiniz bir yer olageliyor çocukluk. Orada mühim işler sıralaması pek olmaz, çünkü her şey istisnasız en mühim meselelerden oluşur. Şükürler olsun ki edebiyat var. Ve biz tüm bu mühim konuları konuşup yazabiliyoruz. ''Arkadaşlar Arasında'' tam da bu çocukluğun romanıdır. Çocukluğa, çocukluğuma bir ithaf ve övgüdür.

Selin Beni Terk Etti ile 16. Tudem Edebiyat Ödülü'ne değer görüldüğümde çok heyecanlanmış ve mutlu olmuştum. Bu yıl da aynı duyguları yaşıyorum. Bu ödülleri çok değerli buluyorum. Tudem'in 18 yıldır aralıksız sürdürdüğü bu uzun soluklu yarışmanın edebiyat dünyamıza benim gibi yeni isimler kazandırması da ayrıca takdir edilesi bir durum; yayınevime bunun yolunu açıp edebiyatımıza kazandırdığı nitelikli eserler için de teşekkür ediyorum. Ayrıca kızıma ve eşime, bana verdikleri destek, tolerans ve sağladıkları yazma yalnızlığı için şükranlarımı sunuyorum.
Tudem'in tüm yayınları tek bir katalogda!

Tudem Yayın Grubu bahar döneminde de çocukları ve yetişkinleri iyi kitaplar ve nitelikli eğitim yayınlarıyla buluşturmayı sürdürüyor.

Yayın grubu bünyesindeki Delidolu, Desen, Tudem Edebiyat, Uçanbalık, Tudem Eğitim, BlokTest, BilgiKüpü ve Uçanbalık Eğitim markalarından çıkan bini aşkın kitabın yer aldığı Bahar 2021 Genel Kataloğu okurlara yine dopdolu bir sezonu müjdeliyor.

Marka ve yaş gruplarına göre listelenen kitaplarla ilgili daha fazla bilgi için www.tudem.com adresini ziyaret edebilir, Tudem Yayın Grubu sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. 

Bahar 2021 Genel Kataloğu'nu incelemek ve bilgisayarınıza indirmek için tıklayın
Tudem yazarları, Bahçeşehir Koleji Online Yaratıcı Yazarlık Festivali'ndeydi!

Bahçeşehir Koleji tarafından 2021'de beşincisi düzenlenen Yaratıcı Yazarlık Festivali, süregelen pandemi koşulları nedeniyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi bir kez daha dijital ortamda gerçekleştirildi.

''Dijital Dönüşümün Farkında mısın?'' temasıyla hayata geçirilen Türkiye'nin ilk ve tek çevrimiçi yaratıcı yazarlık festivaline farklı il ve ilçelerimizden iki bini aşkın Bahçeşehir Koleji öğrencisi (5-6-7. sınıf düzeyleri) katılım gösterdi. 20-21 Mart tarihlerinde, deneyimli yazarlardan yaratıcı yazma uygulamaları eğitimi alan çiçeği burnunda yazar adayları, pandemi sürecindeki inanılmaz dijital dönüşüme dikkat çeken iddialı öykülere imza attılar. 

İki gün süren eğitimin ZOOM üzerinden verildiği festivalin ödül töreni, 26 Mart Cuma günü okulun YouTube kanalından canlı yayınlandı.

Tudem Yayın Grubu yazarlarından Seran Demiral'ın eğitmen, Mehmet Atilla'ın ise jüri üyesi olarak görev aldığı festival yoğun ilgiyle karşılandı. Festivalde yarışan öyküler, ilerleyen aylarda yayımlanacak özel bir anı kitabında toplanacak.  
İyi Kitap şimdi de Dergilik platformunda!

Cep telefonu, tablet ya da bilgisayarınızdan; dilediğiniz yerde, dilediğiniz zaman İyi Kitap artık bir tık uzağınızda!

12 yıldır kesintisiz olarak yayın hayatını sürdüren İyi Kitap dergisine mart ayından itibaren, dijital dergi platformu Dergilik üzerinden de ulaşım sağlanabiliyor.

Pandeminin başından bu yana dijital olarak yayımladığımız dergimizi, Dergilik uygulamasını yükleyerek ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.
 
İnternet ve sağladığı elektronik yayıncılık araçları, bu zor şartlarda bile takipçileriyle kesintisiz buluşmasında İyi Kitap'a büyük bir olanak tanıyor.


İyi Kitap'ı Dergilik üzerinden okumak için
tıklayın
Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam, 2021 Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri Roman Ödülü Uzun Listesine seçildi!

Özgür Taburoğlu'nun Delidolu etiketiyle yayımlanan Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam adlı kitabı, yarışmaya başvuruda bulunan yüzlerce eser arasından öne çıkarak 12 kitaplık Roman Ödülü Uzun Listesine seçildi.

4 ayrı kategoride 47 eserin yarıştığı Uzun Listelerin seçici kurul tarafından değerlendirilmesi sonucunda, her kategori için oluşturulacak beşer kitaplık Kısa Listeler 16 Nisan tarihinde ilan edilecek. 2021 Ödüllerinin kazananları ise 19 Mayıs'ta duyurulacak.

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri, Samsun Atakum Belediyesi tarafından her yıl Roman, Öykü, Şiir ve Çeviri Kurmaca Eser olmak üzere dört kategoride veriliyor.

Toplam 473 eserin başvuruda bulunduğu 2021 yarışmasının seçici kurulunda Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli, Deniz Türkali, Kemal Varol, Gonca Özmen ve Yavuz Ekinci yer alıyor.
Gerçeklik her zaman kurmacayla örülü hâldedir.

Yazın, hayatın üzerini çizenlerin varlığını mümkün kılan yerdir; kimbilir, belki de bu yüzden edebiyat yapılıyordur.
 
Yazarlığın, herkesin gördüğü şeyi başka biçimde görme mesleği, gerçekliğin ise her şeyden önce bir görme biçimi olduğunu savunan Kurmaca ve Eleştiri; gerçekle kurgunun kesiştiği bulanık alana odaklanıyor ve her şeyin yazılabileceği, yaşanan tüm gerçekliklerin romana dönüştürülebileceği bir yazın anlayışından bahsediyor.
 
Etkili bir yazar olabilmenin koşullarından yazarın okurlarıyla kurduğu iletişime ve hatta yayımlanan kitapların yayın sektörü içindeki konumlandırmasına kadar yazma sanatı ve geleneği üzerine değerli tespitler ve önermelerde bulunan Ricardo Piglia, kitapta Faulkner, Hemingway, Fitzgerald, Poe, Borges, Cortàzar gibi dünya edebiyatının kilometre taşı isimlerine ve yapıtlarına da dokunuyor.
 
Kurmacanın, anlatılanlar kadar anlatılmayanları da temsil ettiğinin altını çizen Ricardo Piglia, ideal okur profilinin bizzat eserin ürettiği okur olduğunu vurguluyor ve görme biçimlerimizi yeni baştan şekillendiriyor.
Delidolu Yayın Yönetmeni Ayşegül Utku Günaydın'ın gözünden Kurmaca ve Eleştiri...

Ricardo Piglia; Julio Cortázar ve Ernesto Sabato gibi yazarlarla birlikte anılan Arjantin'in önde gelen yazarlarından. Daha önce Son Okur ve Yok Şehir kitaplarını yayımladığımız, 20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden biri olarak gösterilen Piglia'nın Kurmaca ve Eleştiri adlı kitabı, yazarla yapılmış söyleşilerden, onun üniversitede verdiği derslerden ve yazılarından oluşuyor.
Kitapta yer alan yazılar, temelde toplum, iktidar ve kurmaca üzerine şekilleniyor. Piglia kurmaca, okuma ve yazma eylemleri üzerine düşündürürken bir yandan da toplum, iktidar, hayat ve edebiyat arasındaki bağlara dikkat çekiyor. Bu bağlamda kurmacanın iktidar ve edebiyatın ortak kulvarı olup olmadığı sorusu üzerine özellikle yoğunlaşıyor. Diktatörlük Arjantin'ine gönderme yaparak devletin toplumsal baskının üzerini örtmek üzere gerçekte olup bitenleri nasıl kurmacalaştırdığı ve onu farklı bir gerçeklik gibi sunduğunu örneklerle veriyor.
 
Piglia'nın iktidar ve edebiyat gibi birbirinden çok ayrı alanların kurmacayı nasıl kullandıkları üzerinde durması, edebiyatın temel dinamiklerinden ve işleyiş mekanizmasından söz ederken biz okurların aynı zamanda tarihsel bir kurmacanın sularında gezinmesine de vesile oluyor.
Piglia, gerçekliğin kurgularla örülü oluşundan hareketle her şeyin yazılabileceği, her şeyin roman olabileceğini belirtiyor. Ayrıca yazar olmanın koşulları, yazarın okur kitlesiyle kurduğu iletişim, kitapların pazar içinde konumlanışı gibi konulara da değiniyor. Tıpkı polisiye bir romandaki dedektif gibi okuru kurmacanın gizemlerini çözmeye davet ediyor. Yazılar, politikadan tarihe, edebiyattan sinemaya farklı dallara uzanıyor. Piglia bizi zihninin dehlizlerinde gezindirerek pek çok soru üzerine düşünmemizi sağlıyor. Arjantin'in edebî ve siyasi geleneğine bolca gönderme yapsa da söylediklerinin ne kadar evrensel olduğunu görmek mümkün.
Çeviri Eserler Koordinatörümüz Begüm Özbayram'ın izlenimleriyle 58. Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'na doğru...

Pandemi nedeniyle her şey gibi fuar gelenekleri ve alışkanlıkları da değişti, evirildi. 2020'de önce ertelenen sonrasında da iptal edilen Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'nın bu yıl 14-17 Haziran 2021 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirileceği duyuruldu. Fuarın resmî açılışına vakit olsa da, yaşanacak muhtemel yoğunluğun önünü almak için geçtiğimiz ay itibarı ile çevrimiçi görüşmelerin başlatılabileceği duyurulmuştu.
Marttan bu yana, fuar görüşmelerimizi çevrimiçi toplantılar yoluyla gerçekleştiriyoruz. Geçmiş fuarların samimi ve hareketli ortamını, şimdilerde dünyanın dört bir yanındaki yayınevi ve ajans temsilcileriyle bilgisayar ekranları üzerinden paylaşıyoruz. Tekrar bir araya gelebileceğimiz günlerin ümidiyle kataloğumuza yeni eserler kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2020'nin büyük kısmında hayat durmuş gibi hissettirse de, yaşanan karantina günlerinin yazarlar ve çizerler için eşsiz bir yaratım sürecine dönüştüğü bir gerçek. Ve artık hasat zamanı! İyi kitapları seçip okurlarımızın beğenisine sunmak için kolları sıvama sırası bizde... Şimdiye dek tarafımıza sunulan eserler oldukça ilgi çekici ve heyecan vericiydi. Eminiz daha bizi bekleyen ne sürprizler var. Çocuk kitaplarının kalbinin attığı Bologna Kitap Fuarı'nda (şimdilik bilgisayar ekranlarından da olsa) buluşmak apayrı bir his, bir ritüel. Ve biz bunu yaşamayı ve yaşatmayı çok seviyoruz. İyi ki kitaplar ve kitap fuarları var...
Storytel'deki sesli kitap koleksiyonumuz genişliyor!

Sahilde, parkta, hatta bisiklet sırtında; Tudem'in kitapları dilediğiniz zaman kulağınızda...

Tudem Yayın Grubu'nun geniş kitlelere ulaşarak klasiğe dönüşen Çöp Plaza-1, Sisin Sakladıkları, Kapiland'ın Kobayları, Yuan Huan'ın Kulübesi, Almarpa'nın Gizemi, İstanbul Perisi, Kayıp Kitaplıktaki İskelet-1, Mutluluk Sokağı, Bisiklet Yarışçıları, Ama Bu Çocuk Defolu, Süper Gazeteciler-1, Kırmızı Arabanın Hayaleti, Parmak Uçları, Yo-Yo, Hayal Sözleşmesi, Mavi Zamanlar, Sonsuzluk Kütüphanesi, Amber'in Zaman Kapsülü, Kulaksız'ın Romanı, Hayal Küre, Teneke Uygarlığı, Yokyüzler-1 İkiz Gezegenler, Fincan Teyzenin Kurabiyeleri, Parktaki Gergedanlar, Balinalar Geldiğinde, Savaş Atı ve Çöplük isimli romanları Storytel'in sesli kütüphanesinde!

Yetkin Dikinciler gibi usta oyuncuların yanı sıra deneyimli seslendirme sanatçılarının ya da yazarlarımızın kendi sesinden yayına hazırlanan sesli kitaplarımız, dünyanın her yerindeki Storytel aboneleri tarafından dinlenerek edebiyatın sınırlarını bir kez daha genişletiyor.

Sesli kitaplarımızı keşfetmek ve kendi sesli kütüphanenizi oluşturmak için Storytel'in web sayfasını ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın!
Kitleleri peşinden sürükleyen seri kitaplarımız özel kutularında okurlarını bekliyor!

Defalarca okumanıza rağmen her seferinde ayrı keyif aldığınız ''Süper Gazeteciler'' serisinin ikinci cildini nereye kaldırdığınızı hatırlamıyor musunuz? Peki ya kimselere ödünç vermeye kıyamadığınız ''Kapiland'' serisini uzun yıllar muhafaza edebilmek için ne yapmalısınız? Artık bu gibi kaygılara geçit yok. Tudem'in çoksatan serileri, indirimli fiyat avantajı ve özel saklama kutularıyla set hâlinde satışa sunuluyor.
 
Koleksiyon değeri taşıyan kutulu setlerimiz; hayranlıkla okuduğu serilere kütüphanesinde bir bütün olarak yer vermek isteyen kitapkurtları, klasikleşmiş serileri keşfetmek isteyen yeni okurlar ve kitap hediye etmekten hoşlanan edebiyatseverler için kaçırılmayacak bir fırsat!


Kutulu setlerimizi keşfetmek için tıklayın
Çevrimiçi etkinlikler sayesinde uzaklar yakınlaşıyor...

Sevilen yazarlarımızdan Mavisel Yener, mart ayında, Çanakkale-Biga İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü'nün himayesinde hayata geçirilen ''Sen Okursan Ülke Gelişir, Dünya Değişir'' projesinin konuğu oldu. Proje Yürütme Kurulu tarafından ''Ayın Yazarı'' olarak belirlenen ve ilkokul düzeyindeki öğrencilerle 12 ayrı çevrimiçi etkinlikte buluşan Yener, iki bini aşkın çocuğa seslenme fırsatı buldu.

Mavisel Yener'in İzmir'den bağlandığı etkinlikleri, Biga ve çevresindeki onlarca okulun öğrencileri beş gün boyunca takip etti.

İlginin yoğun olduğu etkinlik dizisi, Ödüllü Kitap Okuma Yarışması ile taçlandırıldı.
 
 
Tudem kitapları dünya çocuklarıyla buluşuyor!

Süregelen pandemi koşulları nedeniyle kitap fuarı organizasyonlarında çeşitli aksamalar ya da iptaller yaşansa da yayıncılık sektörü, çevrimiçi toplantı uygulamaları sayesinde değişen koşullara hızla uyum sağlamayı başardı. Uluslararası iş trafiğinin bu denli sınırlandığı bir dönemde yüz yüze görüşme imkânı olmadan sadece bilgisayar ekranları aracılığıyla telif görüşmesi yapmak ve bunun meyvelerini almak geleceğe dair umudumuzu tazeliyor.

Tudem Yayın Grubu'nun The Black Cat Agency işbirliğiyle yürüttüğü yurtdışı telif çalışmaları bu dönemde büyük hareketlilik kazandı. Bu doğrultuda Türkiyeli yazarların eserleri, değişik dillere çevrilerek farklı ülkelerde yayımlandı.

Yaşanan güzel gelişmelerden aldığımız esin ve yaklaşan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı vesilesiyle, kitaplarımızın dünya çocuklarıyla buluşmasına aracılık eden Rights Guide'ımızı yeniledik.

2021 Rights Guide'ımızı incelemek için tıklayın.
Kolombiyalı çocuklar Nasreddin Hoca ile düşünmeyi öğrenecek!

Dünyaca ünlü Fransız filozof Oscar Brenifier'nin, felsefe öğretmeni Isabelle Millon'la birlikte kaleme aldığı Nasreddin Hoca ile Düşünmeyi Öğrenmek isimli kitap geçtiğimiz ay Kolombiya'nın önde gelen yayınevlerinden Panamericana Editorial tarafından, Aprende A Pensar Con Nasreddin adıyla İspanyolca olarak basıldı.

Ödüllü illüstratör Serap Deliorman'ın resimleriyle görsel bir zenginlik de sunan eser, halk kültürümüzün önemli kahramanlarından Nasreddin Hoca'yı özgün bir yaklaşımla ele alıyor.
Mızmız Mırnav'ın serüvenleri artık Çince de okunabilecek! 

Edebiyatımızın yaşayan çınarlarından Ayla Çınaroğlu'nun yazıp ünlü ressam Mustafa Delioğlu'nun resimlediği 7 kitaplık ''Mızmız Mırnav'' serisi China Population Publishing House tarafından Çince olarak basıldı.
 
Okul öncesi çağındaki çocukların sıklıkla karşılaştıkları sorunları ve onların üstesinden gelme biçimlerini merkezine alan seri; paylaşım, oyun, arkadaşlık ve kararsızlık gibi temalara yoğunlaşıyor.
 
Özenli sayfa tasarımı ve ciltli kapaklarıyla dikkat çeken Çince baskılar ilgiyle karşılanacağa benziyor.
Kırmızı Ayakkabı çok yakında Ürdünlü çocukların düşlerine de konacak!

Geçtiğimiz aylarda hareketli kitap hakları Danimarka merkezli PIBOCO'ya satılan Kırmızı Ayakkabı şimdi de Ürdün'de yayımlanacak. Çiğdem Gündeş ile Mavisu Demirağ'ın ortak imzasını taşıyan Kırmızı Ayakkabı'nın dünya genelindeki Arapça yayın hakları, Ürdünlü ABC Publishers tarafından satın alındı.

Dağ tepe dolaşıp sevimli bir çocuğun ayaklarına konan ''oyuncu'' bir ayakkabının izini süren kitap, kıpır kıpır anlatımının satır aralarında hayatın özü üzerine düşündürüyor; minik okurlarını hayal kurmaya ve hayallerine sahip çıkmaya çağırıyor...
Prenses Olmak İstemeyen Prenses yakında İngilizcede!

Yıldıray Karakiya ve Gökçe Yavaş Önal ikilisinin toplumsal cinsiyet rolleri üzerine kaleme aldıkları sevimli masalları Prenses Olmak İstemeyen Prenses, Sırbistan'dan sonra şimdi de Amerika'da yayımlanmaya hazırlanıyor.

Kitabın dünya genelindeki İngilizce yayın hakları, evrensel kültür çeşitliliğini ve zenginliğini ön plana çıkaran yayınlarıyla tanınan The Ishmael Tree Publishing tarafından satın alındı.

Prenses Olmak İstemeyen Prenses, hayatın kendisine biçtiği prenseslik rolünü reddedip futbolcu olmak için hayallerinin peşinde top koşturan Prenses Fıldırfış'ın eğlenceli hikâyesini konu ediniyor. 
Kuş Olsam Evime Uçsam Kore yolcusu!

Güzin Öztürk'ün, ülkesindeki iç savaş nedeniyle evsiz, yurtsuz kalan küçük Beşir'in hayallerini, umutlarını yazıya döktüğü ödüllü romanı Kuş Olsam Evime Uçsam Koreli okurlarla buluşmaya hazırlanıyor.

Bir daha dönmemek üzere yerinden, yurdundan, toprağından kopmanın ne denli büyük acılara sebep olabileceğini gözler önüne seren bu dokunaklı kitap, Hanulim Kids Publishing tarafından Korece yayımlanacak.
Yazarımız Figen Gülü sizin için seçti: 


​KİRALIK CANAVAR
Andreas Steinhöfel

Sevgi nedir? ''Sevgi bir şeyi, onu sürekli yanımda isteyecek kadar güzel bulmamdır. Ve onu kaybetmemden korkmamdır. Sevgi nehir kenarında durup şarkı söylememdir. Sanırım sevgi, insanın yüreğinin çiçek gibi açılmasıdır.''

Ana karakteri Gianna adında sevimli bir kız çocuğu olan Kiralık Canavar, hem sevginin ne olduğuna dair düşündürüyor hem de sevginin gücünü gösteriyor.

Gianna gerçekten farklı ve sevimli bir çocuktur. İtalyan operalarını çok sever ve ileride bir opera sanatçısı olmak ister. Hatta bu yüzden sesine çok özen gösterir. Öyle ki, sesi zarar görmesin diye yaz günü kırmızı atkısıyla gezer! Gianna, henüz yüksek perdelerde zorlandığını düşünse de yine de bir gün ince do'ya ulaşarak bir bardağı çatlatabileceğini ummaktadır.

Bu arada Gianna, gerçek bir korku filmleri tutkunudur. O kadar çok korku filmi izler ki neredeyse sinema tarihindeki tüm canavarları tanır. Ama salonda tek başına korku filmi izlerken pek fazla korkmaz, çünkü oradaki canavarların kostüm ve makyajdan ibaret olduğunu bilir. 

Korkusuz Gianna, bir gece, gerçek bir canavarla karşılaşır. Küçük kız, nehir kıyısında, hep gidip görmek istediği İtalya'yı hayal edip arya söylemeye hazırlanırken ateş kırmızısı gözleri olan simsiyah bir canavar görür. Üstelik bu, filmlerdeki gibi makyaj ve kostümden ibaret değil, gerçek bir canavardır. Canavar bir süre sonra odasına kadar gelir ve Gianna hakkında bildiklerini bir bir anlatmaya koyulur. Diğer yandan, Gianna'nın okulunu da bir canavar korkusu sarmıştır...

Ödüllü alman yazar Andreas Steinhöfel'in, kalbi taşlaşmaya yüz tutanlara ithaf ettiği Kiralık Canavar adlı kitabı, sevginin ne denli güçlü olduğunu bir kez daha hatırlatıyor bizlere. Ele avuca sığmaz küçük diva Gianna, sevimli okul arkadaşları ve ''kiralık'' canavar ile kitapseverleri eğlenceli bir okuma serüveni bekliyor. Keyifli okumalar... 
* Kiralık Canavar / Yazan: Andreas Steinhöfel / Türkçeleştiren: Suzan Geridönmez / Tudem Yayınları / 2014 / 104 sayfa / Roman / 8 yaş ve üzeri
 
 
Yetenekli illüstratörlerimizden Ezgi Keleş ile ''çizginin ucunda''...

 
Ezgi Keleş'i resim yapmaya iten şey neydi?
Salondaki boş duvarlar. Çocukluğum, kâğıtlar yerine duvarlara resim yaparak geçmiş. Sonra duvarlar da dolunca zorunlu olarak kâğıtlara geçiş yapmışım. İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünü, ardından da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünü tamamladım.
 
Bağımsız çalışan bir çizer olarak gününüz nasıl geçiyor?
Düzeni takıntılı derecede seven bir insanım. Her sabah erkenden kalkıp oğlum ve eşimle kahvaltı ederek güne başlarız. Sofrada birlikte olmak bizim için kutsaldır. Sonrasında işe gider gibi hazırlanıp çalışma masama otururum. Güne ilk olarak en zor işle başlarım. Sabah 9 akşam 5, çalışma saatlerimdir. Çizimlerimi elde yapıyorum ve tarayıp dijital ortamda renklendiriyorum. Kâğıda ve kaleme dokunmadan çizim yapamayanlardanım. Çalışırken her zaman fonda bir müzik ya da bir podcast olur. Masa lambam dışarıda güneş varsa bile yanar. Ara verdiğimde çoğunlukla yürüyüş yapıyorum. Yürürken kafamdaki sorulara daha iyi yanıt verebiliyor, daha derinlemesine düşünebiliyorum.
 
Hayatı çizginin ucunda görmek nasıl bir duygu?
Çizgimin ucunda boş bir kâğıtta oradan oraya koşturan çocukluğumu görüyorum.
 
Ezgi Keleş'in paletinden genelde ne tür işler çıkıyor? Çizim serüveninizde sizi etkileyen özel bir isim oldu mu?
Çocuk kitapları ve dergileri için çizimler yapıyorum. Genellikle 9 yaş üstü kitap projelerinde çalışıyorum ama kalbim 3-7 yaş grubu resimli kitaplarında her zaman. ''Bir resim asla bitmez'' diyerek bu serüvende beni ilk etkileyen kişi lise yıllarımdaki atölye hocamız olmuştu. Bu söz çalışırken her zaman omuzumda durur ve onu dinlerim. Çalışmalarını düzenli olarak takip ettiğim çok fazla isim var. Ama genellikle İngiliz illüstratörlerin işleri beni çok heyecanlandırıyor. Beni etkilemekten öte, nefesimi kesen ve hiç değişmeyecek isimler ise Sempé ve Quentin Blake diyebilirim.
 
Tudem Yayın Grubu ile yollarınız nasıl kesişti?
Tudem'le ilk projemiz, Birdolapkitap'tan da tanıyacağınız M. Banu Aksoy ve Yıldıray Karakiya'nın birlikte hazırladıkları Dünyalı Dergi oldu. Ardından yine onların imzasını taşıyan MAJANDA 2021 geldi. Ne mutlu bana ki ''Kitabımız size emanet'' diyerek çizerine güvenen ve işi tamamen teslim eden çok sevgili Hülya Dayan'la (Tudem Yayın Grubu Telif Eserler Yayın Koordinatörü) şimdilerde baskıda olan Bir Kitabın Macerası'nda da birlikte çalışıyoruz.
 
 
Çevirmeni Canberk Koçak'ın gözünden Gevişgetirenler Zamanı


Ülkemizde oldukça geç keşfedilen José J. Veiga'nın eserleri bir yandan Brezilya yakın tarihinin karanlık bir dönemini ustalıkla anlatırken diğer yandan da aradan geçen onca yıla karşın dünyanın farklı yerlerinde sistemin benzer sorunlar ürettiğini ve eğer ''şanslı'' azınlıktan değilsek, başka bir dönemde ya da başka bir yerde doğmamızın bizi kurtaramayacağını hepimize bir kez daha hatırlatıyor.
 
1964 askerî darbesi sonrası Brezilya toplumunu alegorik bir biçimde yansıtan yazarın erken dönem eserlerinden Gevişgetirenler Zamanı, kapitalizmin kriziyle birlikte faşizan hareketlerin etkisini artırdığı, hatta bazı ülkelerde iktidara geldiği günümüzde farklı coğrafyalardan okurların hiç de yabancılık çekmeyecekleri türden bir kitap. İşçi sınıfı yararına reform girişimlerinin başarısızlığı, en ufak bir iyileştirme çabasına karşı sistemin verdiği baskıcı yanıtlar, gönüllü ya da gönülsüz bir biçimde egemenlerin elinde oyuncağa dönüşen kitleler... Bana kalırsa metin esas olarak bu çerçeveye yerleştirildiğinde anlam kazanıyor.
 
Eser, büyülü ya da fantastik bir anlatının ötesine geçen tuhaflıklarla işlenmiş, gerçekçi bir hikâye. António Arnoni Prado'nun tespit ettiği üzere yazar ''gerilimi komediye, korkuyu karmaşaya, dehşeti tuhaflığa dönüştürüyor'', hem de büyük bir maharetle. Veiga, sıradan insanlardan seçtiği karakterlerinin merak, kaygı ve huzursuzluklarını bize kusursuz bir biçimde aktarmayı başarıyor.
 
Gevişgetirenler Zamanı'nı okurken ve çevirirken kayıtsızlarla işbirlikçilere karşı duyduğumuz öfke ister istemez katlanıyor. Bununla birlikte kitap, yaşadığımız ülkelerde çektiğimiz sıkıntıların, yoklukların ve baskının elbet sona ereceğine dair ümit vermeyi de ihmal etmiyor.
 
Yazar -en azından bu eserinde- belki bir çıkış yolu göstermiyor ya da bir mücadele rehberi olma kaygısı taşımıyor ancak edebiyat tarihinin en başarılı faşizm tasvirlerinden birini okuyuculara sunuyor. Bize ise yalnızca bundan faydalanmak ve dersler çıkarmak düşüyor. Ben de bu çeviri vasıtasıyla Veiga'yla tanıştığım için kendimi şanslı addediyorum.


* Gevişgetirenler Zamanı / Yazan: José J. Veiga / Türkçeleştiren: Canberk Koçak / Delidolu Yayınları / 2018 / 184 sayfa / Roman / Yetişkin
 
 

Primatlar Banyo Sırasında
Yazan: Mustafa Kemal Yılmaz
Resimleyen: Oğuz Demir

Kim demiş primatlar banyo sırasına girmezler diye!?

Mustafa Kemal Yılmaz'ın oyunbaz dili ve Oğuz Demir'in neşeli çizimleriyle hayvanları, coğrafyayı ve popüler bilimi seven her yaştan okurun ilgisini çekmeyi başaran Primatlar Banyo Sırasında, rengârenk bir şiirli hikâye anlatıyor; insanın yaşayan en yakın akrabaları olarak bilinen primatlar takımını çok daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.

Video için tıklayın
 
 

Alaycı masumiyet, emin iyimserlik

Gökçe Yavaş, Jean Stafford'ın Toplu Öyküler'ini Cumhuriyet Kitap'ta değerlendirdi.

Yeni dünyanın eşiğindeki kadınlar ve erkekler

Ali Bulunmaz, Çıplakları Giydir
'i, gazeteduvar.com.tr için yazdı.

• Ölü Dilde Bir Hayalperest'in çevirmeni Püren Özgören, parsomenfanzin.com'un kitapla ilgili sorularını yanıtladı: ''Cevirmenine sorduk''

• 
Özgür Taburoğlu Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adamajandakolik.com'dan Nilüfer Türkoğlu'na anlattı: ''Yavaşlamayan bir dünyanın felaketlere ne kadar açık olduğunu öğrendik'' 

• Gökhan Yavuz Demir, Tilki 8'i İyi Kitap'a yazdı: ''Tilki 8'den bize mektup var''

• Aslı Selçuk, babası Turhan Selçuk'u ve Desen Yayınları'nın okurlarla buluşturduğu üç kitaplık Turhan Selçuk Seçkisi'ni ajandakolik.com'dan Nilüfer Türkoğlu'na anlattı: ''Babamdan karikatürlerini anladım diye aferin alırdım''

• Dilek Bayak, Elma Surat'ın Akılalmaz Hayatı'nı İyi Kitap'ta inceledi: ''Birlikte gülebilmek midir dostluk, birlikte susabilmek mi?''

• Devrim Yılmaz, Günlük de Neyin Nesi?'ni Hürriyet Kitap Sanat'ta değerlendirdi: ''Günlük olanın büyüsü''

E.Nida DinçtürkGünlük de Neyin Nesi?'ni İyi Kitap'a yazdı: ''Bir ''günlük'' tutmalı herkes''

• Dilek Yardımcı, yazın serüvenini ve yeni kitabı Zıpır 2: Gizli Görev'i ikicaybiriacik.com'dan Ebru Altın Çapçı'ya anlattı: ''Çocuk edebiyatı, okuyan bir ülke olmanın temelini oluşturuyor''


• Çağla Vera Kılıçarslan, Matilda ve Aydede'yi İyi Kitap'ta değerlendirdi: ''Kim demiş küçük diye''

 
 
 
Kültür Yayınları Departman Asistanımız Armağan Tuna sizin için seçti:


KAR KURDU VE CANAVAR
Güzin Öztürk

''Sana sevmeyi öğretebilirim.'' Kulağa ne kadar kısa ve sade bir cümle gibi tınıyor değil mi? Güzin Öztürk'ün Tudem Edebiyat İkincilik Ödüllü Kar Kurdu ve Canavar adlı romanını işte tam da bu cümle özetliyor aslında.

Evlerine ''davetsizce'' yerleşen bir canavar yüzünden sakin ve huzurlu hayatı bir anda altüst olan Mizgin'in gerçekçi hikâyesine odaklanıyor kitap. Üstelik hem tebessüm ettirecek hem de gözleri nemlendirecek kadar naif bir anlatımla.

Kısacık ömrünün belki de en zor dönemini yaşayan Mizgin, bir yandan evlerinde esip gürleyen canavarla öteki yandan köylerine dadanan kurtla uğraşıyor; tabii zamanla, kimin gerçekten canavar, kimin av, kimin avcı olduğu konusunda ikilemler yaşamaya başlıyor. Ta ki gerçekleri görmeye başarana değin...

Aile ilişkileri, okumanın önemi, toplumsal cinsiyet gibi güncelin ve gündemin nabzını tutan konuları bir kız çocuğunun gözünden aktaran Güzin Öztürk bu eseriyle, okurunun yüreğinde çiçek bahçeleri açtırıp geleceğe yönelik umut düşleri kurduruyor. Tüm bunları yaparken, Mizgin'in yaşadıkları üzerine derin derin düşündürmeyi de ihmal etmiyor.

Sevginin ne denli güçlü ve iyileştirici bir duygu olduğunu bana tekrardan hatırlatan Güzin Öztürk'e tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum bu köşeden. İyi ki bu kitabı yazmış, iyi ki beni Mizgin'le tanıştırmış. Sizlerin de Kar Kurdu ve Canavar'ı bitirdiğinizde benimle aynı hisleri paylaşmanızı umuyor ve keyifli okumalar diliyorum!


* Kar Kurdu ve Canavar / Yazan: Güzin Öztürk / Tudem Yayınları / 2020 / 112 sayfa / Roman / 10 yaş ve üzeri
Sosyal medya aracılığıyla okurlarımızdan gelen yüzlerce paylaşım arasından birini seçtik. @dogustanfilozof'un bu güzel fotoğrafı ve değerlendirmesi için teşekkür ediyoruz. 

Bir sonraki bültenimizde hangi takipçimiz yer alacak, biz de merakla bekliyoruz.  
 
 
Küçüklüğümde, yazıdan çok çok önce, dinlemeyi sevdiğimi hatırlıyorum. Ailede güzel masal anlatanlar, şarkı söyleyenler vardı ve onları dinlemek oyun oynamaktan daha keyifliydi. O zamanlar babalar, ezberlerinden şiir okurlardı ya da benimki öyleydi, bilmiyorum. Masallar anlatılsın, şarkılar söylensin, şiirler okunsun ve ben bıkmadan dinleyeyim.

Okul yıllarım çok da sevimli değildi ama can sıkıntısını dağıtacak yeni keşifler vardı artık: mizah dergileri başta olmak üzere kasabanın iki gazetecisi ve tek kitapçısına gelenler ile Ankara'da yaşayan kuzenlerimin getirdikleri. 

Sonra mektuplar. Eve gelen mektupları ben de gizlice okurdum. Gönderilecek olanlar için de hemen yanımızdaki pansiyona gidip pul almak ve posta kutusuna atmak benim görevimdi. Eve gelen misafirleri, komşuları türlü hâllere sokarak ve neredeyse karikatürize ederek mektuplarıma konu ettiğimi hatırlıyorum. Hâlen yakın arkadaşlarımda mektuplarım vardır ve bazen o yıllara dönmek için çıkarıp okuruz.

Kafamda uçuşup duran ve zaman zaman beni düşünceli ve suskun yapan tüm anlatılar, dinletiler, tortular bana ''hadi artık'' dediğinde de yazıyordum. Deneme, öykü, çok nadir şiir.

Yazmasam çizerdim, boyardım, dikerdim ya da enstrüman çalardım, ki bunları da yapmaya çalışıyorum, yani beynimi rahatlatmak için ne var ne yok elim aracılığı ile dökmek istiyorum. Akıl işler, el övünür diyeceğim o bildik deyime ben.

Sonuç: İyi ki yazmışım, iyi ki basılmış, okurlara gitmiş. Beraber gülüyoruz, fena mı...

 
Pelin Güneş                                                                       
 
 
 
MART ayında yayımlanan yeni kitaplarımızı
incelemek için tıklayın.
 
MART ayında tekrar baskısı yapılan kitaplarımızı incelemek için tıklayın.
 
 
Öğretmenler İçin Kitap Rehberi dijital olarak yayında!

İlkokul ve ortaokul öğretmenleri için bu yıl sekizinci edisyonunu hazırladığımız Öğretmenler İçin Kitap Rehberi; Tudem Edebiyat, Uçanbalık, Delidolu ve Desen markalarımızdan çıkan 35 yeni kitabımızın rehber sayfalarının eklenmesiyle daha da büyüdü, zenginleşti.
 
Uzun ve titiz bir çalışmanın ürünü olan bu rehber, öğretmenlere yönelik tasarlanan özel içeriğiyle, Tudem Yayın Grubu koleksiyonundaki kitaplara ayna tutan, onları kapsamlı bir şekilde tanıtan ve içeriklerine dair soru ve etkinlikler sunan benzersiz bir başvuru kaynağı. 

Bu rehberde neler var?

485 Kitap
Tudem Yayın Grubu'nun; Tudem Edebiyat, Uçanbalık, Desen ve Delidolu alt markalarından çıkan 485 kitabın künyesi, etiketi, kapsamlı özeti ve öne çıkan özellikleri var.
 
110 Yazar
Tudem Yayın Grubu ailesinden 110 Türk ve yabancı yazarın özgeçmişi, edebî kişiliklerini yansıtan yazılar ve onlarla yapılmış mini söyleşiler var.
 
Etkinlik Alternatifleri
Öğretmenlerin sınıfta öğrencilerine bizzat yöneltebileceği, düşündürücü, irdeleyici, okuduğunu pekiştirmeye dayalı tartışma ve araştırma soruları var. Sınıfta ya da sınıf dışında hayata geçirilebilecek birbirinden yaratıcı ve eğlenceli etkinlikler var.

Özgünlük
Her şeyden önce özgünlük var, fark var, emek var. Her sayfasında keşfedilecek yeni bir şeyler var. Tudem Yayın Grubu kataloğundaki kitapların okullarda çok daha verimli ve etkili bir şekilde kullanılabilmesi, çocukların dünyasında ''fark yaratabilmesi'' için özveriyle çalışan ve yeni fikirler üreten onlarca editörün emeği var.

Edebiyatın Birleştirici Gücü
Edebiyatın ve sanatın hayatla iç içe geçtiğini kanıtlayan, ''kitaplardaki bilgilerin gerçek hayatta da ne kadar çok işe yaradığını'' vurgulayan ayrıntılar, tespitler var.

Öğretmenler İçin Kitap Rehberi'nde, Tudem'in koleksiyonunda yer alan kitapların büyük bir kısmını bulmak mümkün. Bunların bazıları çoksatan, son yıllara damgasını vurmuş ve artık kültleşmiş eserler; bir kısmı ise nispeten daha az tanınan, hak ettiğinden daha az değerlendirilmiş kitaplar. Fakat her birinin ortak özelliği, öğrencilerin dil ve sanat alanındaki gelişimlerine destek olmaları, onlara okuma sevgisi aşılamaları.

Kolay kullanım özelliğiyle de fark yaratıyor...
Sade ve kolay okunur bir tasarım benimseyen Kitap Rehberi'nin girişindeki yazar ve kitap dizini sayesinde, öğretmenler aradıkları kitabı zorlanmadan bulabiliyor. Yazar adlarına göre alfabetik bir düzende ilerleyen rehber sayfaları ise okur dostu tasarımıyla, aranan bilgiye erişimi kolaylaştırıyor.

Öğretmenler İçin Kitap Rehberi'ni ayrıntılı olarak incelemek ve bilgisayarınıza indirmek için tıklayın. 
Atatürk'ü daha iyi anlamak ve anlatmak için...

Mavisel Yener'in, bir kültür hizmeti olarak, geleceğimizin umudu olan çocuklarımıza armağan ettiği Atatürk'le Birlikte Düşünelim!, Büyük Önder'le ilgili kaleme alınan proje kitaplara yeni bir yaklaşım getiriyor, sağladığı duyarlılık ve kazanımlarla farklılaşıyor.  
 
Kitap, Atatürk'ün bize bıraktığı değerleri çocukların daha iyi özümsemeleri gayesiyle tasarlanan 50 farklı etkinliğe, Atatürk'ün hayatından önemli izler taşıyan 20 unutulmaz anıya ve Atatürk'ün hayatını incelikle yansıtan 140 fotoğrafa yer vererek bu alanda hazırlanmış tüm eserlerden ayrışıyor. 

Atatürk'ün Hayatı, Atatürk'ün Devrimleri, Atatürk'ün İlkeleri, Atatürk'ün Kişiliği ve Düşünce Dünyası olmak üzere birbirini tamamlayan dört ayrı başlıktan oluşan eser; günümüz çocuklarını, bağımsız karakterli, aklın ışığını önemseyen, tarihimizi anlayabilen çağdaş bireylere dönüşebilmeleri için Atatürk'ün izinden yürümeye davet ediyor.
Mavisel Yener'in Çocuklara 23 Nisan Seslenişi: Atatürk'le Birlikte Düşünelim!
 
Sevgili çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması, Kurtuluş Savaşı'nın başlatılması ve cumhuriyete giden yolda adımlar atılmasının sağlaması açısından çok önemliydi. Mustafa Kemal Atatürk'ün, Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açılış günü olan 23 Nisan'ı çocuklara armağan etmesi tesadüf değildi.

Çünkü gelecek, çocuklarımıza emanetti.
Çünkü Atatürk çocuklara saygı duyardı.

İşte bu önemli günde, Atatürk'ün toplumumuza ve dünyaya katkılarını, öncülüğünü, bağımsızlık mücadelesini anlayarak, kutlayalım bayramımızı. Atatürk'le Birlikte Düşünelim, aklın ışığını önemseyelim, insanlığın onur verici, yaratıcı değerlerini paylaşmanın sevincini yaşayalım. Mustafa Kemal Atatürk, büyük bir düş ustasıydı. Düşledi, çalıştı ve yaptı. Düşleriniz bol, çalışmanız çok, sevinciniz sürekli olsun; iyi bayramlar.
John Boyne, 7. İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri'ne konuk oluyor!

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) tarafından, ''Yaşa(t)mak'' temasıyla, 12-17 Nisan tarihleri arasında 7'si düzenlenecek olan İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri (ÇOGED), pandemi koşullarının devam etmesi nedeniyle geçen yıl olduğu gibi yine çevrimiçi ortamda hayata geçirilecek.
 
İlk günden itibaren desteklediğimiz ÇOGED'in 2021 programı ise bizi bir başka heyecanlandırıyor! Çizgili Pijamalı Çocuk kitabından tanıdığımız İrlandalı yazar John Boyne, Tudem Yayın Grubu'nun işbirliğiyle bu yılki İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri'nin konukları arasında yer alıyor. 

Türkiye'de yüzbinlerce okuru bulunan John Boyne'un ''Gençler İçin Yazmak'' isimli söyleşisi, 17 Nisan Cumartesi günü saat 15.00'te ZOOM üzerinden gerçekleştirilecek.

Bu büyük buluşmayı kaçırmamak için festivale kayıt yaptırmayı sakın unutmayın!
 
EÇEV'in, İzmir'in kültürel ve eğitsel gündemini zenginleştirmek amacıyla başlattığı festivalin misyonları arasında, çocuklarda ve gençlerde okuma hevesi yaratmak, doğru kitap seçebilme yetisini geliştirmek, onları nitelikli edebiyat eserlerine yönlendirmek ve onlara okuma alışkanlığının önemini benimsetmek gibi önemli değerler yer alıyor. Vakfın ayrıca, eğitimcilerin taşıdığı mesleki potansiyeli artırmalarına aracılık etmek gibi yapıcı bir hedefi de bulunuyor.  

NOT: Söyleşi dili İngilizce olup simültane çeviri yapılacaktır.
 
Bilgi ve kayıt için 
tıklayın
''SEN de OKU'' serisinde büyük indirim!

Nisan ayı boyunca ''SEN de OKU'' serisinin tüm kitapları yüzde 40 indirimde! Üstelik 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo fırsatıyla
 
Tudem'in, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı ''SEN de OKU'' koleksiyonu, kitapları eğlenceli kılan bir okuma deneyimi vadediyor. Koleksiyon, kitaplara mesafeli duran çocukların rahat okuyabilecekleri metinsel ve fiziksel özelliklere sahip, ilgilerini çekecek güncel konulara ve temalara değinen resimli kitaplardan oluşuyor.
 
Seriyi keşfetmek için tıklayın.
''Diskdünya''yı keşfetme zamanı!

Nisan ayı boyunca ''Diskdünya'' serisinin tüm kitapları yüzde 40 indirimde! Üstelik 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo fırsatıyla
 
İngiliz yazar Sör Terry Pratchett'ın kültleşmiş ''Diskdünya'' serisi, hayal gücünün sınırlarını zorlayan kurgusunun yanı sıra kuantum fiziğinden sanayi devrimine, popüler kültür klişelerinden edebiyat ve sinema klasiklerine uzanan sayısız konuya saygı duruşunda bulunarak gerçek dünyadaki pek çok ''gerçekliği'' hicveden bir edebiyat harikası.

Seriyi keşfetmek için tıklayın.
BilgiKüpü'nde kaçırılmayacak kampanya!

Nisan ayı boyunca BilgiKüpü'nün tüm kitapları yüzde 40 indirimde! Üstelik 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo fırsatıyla
 
Güncel içerikleri, yeni nesil soruları, kullanıcı dostu tasarımları, uygun fiyatlarıyla dikkat çeken BilgiKüpü kitapları ve setleri, hem okulda hem de  merkezî sınavlara hazırlıkta öğrencilerin en büyük yardımcısı oluyor.

Kitapları keşfetmek için
tıklayın.
260 e-kitabımızla Google Play Books ve Storytel'deyiz!

Pandemi süreciyle birlikte iyiden iyiye uyum sağladığımız dijital dönüşüm, okuma kültürümüzü ve alışkanlıklarımızı da zenginleştirdi, çeşitlendirdi. Her ne kadar basılı kitap aidiyeti kolay kolay değişmeyecek gibi görünse de; son aylarda yaşadığımız olağanüstü gerçeklik, yayıncılık sektörünü farklı arayışlara, yeni kanallara yönlendirdi. Evlerimizde her zamankinden bolca vakit geçirdiğimiz bugünler belki de uzun süredir uyum sağlamak için direttiğimiz e-kitaplara yakınlaşmak için kaçırılmayacak bir fırsat.

Son beş yıldır e-kitap üretimini hızlandıran ve değişik platformlar üzerinden e-kitap satışı yapan Tudem Yayın Grubu, okur kitlesini genişletip dünyanın dört bir yanındaki okurlara ''anlık'' ulaşım sağlayabilmek adına Storytel ve Google Play Books'la işbirliği yaptı. 

Çizgili Pijamalı Çocuk'tan Çöplük'e, Süper Gazeteciler'den Sonsuzluk Kütüphanesi'ne Tudem Edebiyat ve Delidolu markalı 260 e-kitabımız şimdi de Google Play Books'un ve Storytel'in e-kitap koleksiyonunda!

Tudem Edebiyat'tan 200, Delidolu'dan ise 60 kitabın hâlihazırda satışta olduğu e-kitap seçkimiz yepyeni eserlerle büyümeyi sürdürecek.
 
''İyi kitap''ların tadını benzersiz bir dijital okuma deneyimiyle buluşturmak için herkesi e-kitap arşivimizi keşfetmeye çağırıyoruz.
 
Storytel'in koleksiyonunda yer alan e-kitaplarımız için tıklayın.

Google Play Books koleksiyonunda yer alan e-kitaplarımıza ise, 
Google Play Books sitesindeki arama çubuğuna e-kitap adını yazarak ulaşabilirsiniz.  
Yazarlarımız, çevrimiçi okul etkinliklerinde okurlarıyla buluşmaya devam ediyor.

Pandemi, her alanda olduğu gibi okulların yazar etkinliği anlayışında da önemli değişikliklere vesile oldu. Uzaktan eğitim döneminde hayata geçirilmeye başlanan çevrimiçi programlar, alışılagelmiş okul etkinliklerine deyim yerindeyse çağ atlattı. Yazarlar ve etkinlik yöneticileri tek bir oturum ve kısa zamanda yüzlerce çocuğa aynı anda seslenebilme olanağı buldu. 

Değişen düzene ve beklentilere hızla ayak uyduran Tudem Yayın Grubu, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı'nın başlangıcından bu yana, yazarları ve çizerleri ile birlikte Türkiye'nin farklı il ve ilçelerinde hatta köylerinde çevrimiçi etkinlikler düzenlemeyi sürdürüyor. 

Çevrimiçi etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi ve başvuru için bizimle iletişime geçebilirsiniz: [email protected]

Dopdolu içeriğiyle sektörde adından bahsettiren Tudem Yayın Grubu Etkinlik Rehberi'ni incelemek ve PDF formatında yüklemek için tıklayın
Nisan ayında Tudem kitabevlerine uğramayı unutmayın, 3 AL 2 ÖDE fırsatını kaçırmayın!

Tudem Yayın Grubu, İstanbul Beşiktaş ve KadıköyAnkara Kızılay ve İzmir Alsancak'ta yer alan kitabevleriyle, her yaştan okurlara renkli ve ''güvenli'' bir alışveriş deneyimi vadediyor!

Üstelik nisan ayı boyunca tüm kitaplarda
3 AL 2 ÖDE fırsatıyla!

Uzman eğitimcilerimiz tarafından özel olarak hazırlanan yeni nesil soru bankaları, deneme sınavı setleri, onbinlerce okura ulaşan edebiyat eserleriyle bini aşkın eğitim ve kültür kitabının aktif olarak satışa sunulduğu Tudem kitabevleri, pandemi koşullarının getirdiği hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması nedeniyle 
hafta içi beş gün hizmet veriyor.

Not: 3 AL 2 ÖDE kampanyası tüm markalarımızda geçerlidir. Düşük fiyatlı ürünün bedeli alışveriş tutarından düşülecektir.

Tudem kitabevlerinde buluşmak dileğiyle...

**************************************************************************

Sizin sağlığınız, bizim sağlığımız!

Normalleşme sürecinde, güvenle ve keyifle hayatımıza devam edebilmek için hepimizin üzerine düşen sorumluluklar var. Tudem kitabevleri olarak sizleri daima ''iyi kitap''larla buluşturabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Basit önlem ve kurallara uyarak kitabevlerimizde gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.  

Tedbir amacıyla tüm ekip arkadaşlarımızın ve ziyaretçilerimizin maske takma zorunluluğu bulunduğu kitabevlerimize, sosyal mesafelendirme kuralları gereğince aynı anda en fazla iki müşteri kabul edilmektedir.  

Tüm kitabevlerimizde, çalışma takvimlerine göre açılıştan önce ve kapanıştan sonra olmak üzere gerekli hijyen önlemleri uyarınca düzenli olarak dezenfeksiyon çalışması yapılmaktadır.NİSAN 2021 - TUDEM KİTABEVLERİ ÇALIŞMA TAKVİMİ

Tudem Beşiktaş Kitabevi: Hafta içi her gün / 10.00-18.00
Tudem Kadıköy Kitabevi:
Hafta içi her gün / 10.00-18.00
Tudem Kızılay Kitabevi: Hafta içi her gün / 10.00-18.00
Tudem Alsancak Kitabevi: Hafta içi her gün / 10.00-18.00
Bu indirim kaçmaz!

İnternet kitabevimiz www.tudem.com'da nisan ayı boyunca TUDEM EDEBİYAT, TUDEM BAŞVURU, DELİDOLU, DESEN, UÇANBALIK, TUDEM EĞİTİM, BLOKTEST ve UÇANBALIK EĞİTİM markalarımıza ait tüm kitaplar yüzde 30;
BİLGİKÜPÜ markamıza ait tüm kitaplar ile ''Diskdünya'' ve ''SEN de OKU'' serilerimizdeki tüm kitaplar ise yüzde 40 indirimde!

​Üstelik 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bu büyük fırsatı sakın kaçırmayın, kitapsız kalmayın!

Unutmayın, #KitapOkumakGibisiYok
Özgürlüğümüz için savaşmalı ve asla pes etmemeliyiz...
 
100'den fazla romana imza atan, kitapları beyazperdeye de uyarlanan efsanevi İngiliz yazar Michael Morpurgo, Gölge adlı romanıyla bu kez gözünü Asya kıtasındaki insanlık dramına çeviriyor ve Afgan bir çocuğun hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor.

Emin ve annesi, Taliban'ın zulmünden kaçıp İngiltere'ye sığınmak istemektedir. Kolay olmayacaktır bu elbette. Yolda birbirinden büyük tehlikeler; kötü insanlar, yakalanma tehlikesi ve zorlu koşullar onları beklemektedir. Ama neyse ki mucizevi bir köpek vardır yanlarında: Gölge. Sonradan, Gölge'nin aslında bir ordu köpeği olduğunu öğrenseler de, Emin ve annesi ona çok şey borçlu olacaktır... Bununla birlikte, İngiltere'ye ulaşmak da yetmeyecektir aile için. Hakiki bir zafer kazanmak istiyorlarsa, orada kalmak adına da mücadele etmeleri gerekecektir...
Bazen uzaklaşmak iyidir.

Ödüllü yazar Pelin Güneş'in yeni kitabı Sıkıldım, İki Hafta Yokum, gerçek ve fantastik dünya arasında sıkışıp kalmış genç bir kızın arayışlarına ışık tutan sürükleyici bir ilkgençlik romanı.

Ebeveyn-çocuk ilişkisini kimi zaman çıkmaza sokabilen ani iniş çıkışları gerçekçi bir yaklaşımla ele alan yazar, toplumun ''normallik'' algısı üzerine farklı bakış açıları sunuyor. 
 
Büyüyebilmek ve daha da ötesine gidip olgunlaşabilmek için bazen uzaklaşmak gerektiğini anımsatan kitap, kurulan yeni dostlukların hayatın getirdiği dayatmalardan ve zorlamalardan bir nebze de olsa kopabilmek için iyi bir fırsat yaratabileceğini vurguluyor.
Oz Büyücüsü'ne ''SEN de OKU'' dokunuşu...

Mavisel Yener, Amerikalı yazar L. Frank Baum'un görsel sanatların hemen her dalına esin kaynağı olan eşsiz klasiği Oz Büyücüsü'nü duru bir yorumla, Doroti'nin dilinden yeniden anlatıyor.

Gül Sarı'nın resimleri eşliğinde ''SEN de OKU Klasikler'' koleksiyonundaki yerini alan bu hiç eskimeyen fantazya, masalsı kurgusu ve karakterleriyle okurları göz kamaştırıcı ''Zümrüt Şehir''e götürüyor; türlü çeşit cadının, kanatlı maymunların ve kudretli Oz Büyücüsü'nün boy gösterdiği sihirli bir serüvene çıkarıyor.
 
Hayata dair farklı şeyler arayan dört kafadarı doğruluk ve sevgi yolunda birleştiren kitap, kalbimizi en büyük rehberimiz kılıyor; kötülüğün üstesinden gelebilmek için daima iyiliğin gücüne inanmak gerektiğini hatırlatıyor.
Adı olmayanların izinde bir roman...

Adı Olmayan Adam
, İstanbul'da aydın bir çevrede başlayıp Avrupa'da zirve noktasına ulaşan, sanat ve kültürle örülü bir yaşamın tepetaklak oluşunu anlatırken iç içe geçen, yinelenen bireysel trajedilerin de izini sürüyor. İstanbul Ermeni toplumunun kültür hayatından sürgün edilmiş, suskunluğa itilmiş, adı olmayan insanlarından yalnızca biri olan oyun yazarı Arman Vartanyan gibi.

Fırat Güllü; Oğuz Atay'dan Arman Vartanyan'a Halide Edib'den Zabel Yesayan'a kurduğu bağlarla bu suskunluğu bozuyor ve yüzleşilemeyen, tekerrür eden, yazgıya dönüşmüş bir tarihin perdesini aralıyor. Süregiden insafsız oyunu kendi yarattıkları oyunlar aracılığıyla tersyüz etmeye niyetlenen, var olma mücadelesi içindeki farklı karakterleri birer birer sahneye çıkarıyor. Her fırsatta ''Sen buralı değilsin'' dense de kendini daima ''buralı'' hissedenlerin tanıdık hikâyelerini paylaşıyor. 
Sivri dişler, amansız gülüşler...

Diskdünya'nın yirmi üçüncü kitabı Carpe Jugulum, günü ''gırtlağından'' yakalamayı kendilerine şiar edinmiş vampirleri sahneye süren, edebî atıflarıyla güldüren, sarımsak ve limon kokulu, karanlık ve kan dolu bir macera.

Lancre Krallığı'nda tatlı bir telaş var, zira kraliyet ailesi ilk çocuklarına kavuşuyor. Her şey yolunda, tıkırında. İsim töreni yaklaşıyor. Havamumu Nine elbette en önemli konuk, ivedilikle bekleniyor. Fakat tatsız bir yanlış anlaşılma bir anda her şeyi mahvediyor.
Dahası, uzaktan onları izleyen kana susamış gözler var...

Gırtlağı değil, günü yakalama heveslisi vampirleri, erdemle yüklenmiş cadıları ve edebiyat ile sinemanın en kanlı üyelerini parodileştiren satırlarıyla Carpe Jugulum - Gırtlağı Yakala, serinin hayranlarına yine birbirinden komik saatler vadediyor!
Sokaklar sahne, devler başrol!

Hakan Keleş'in koleksiyon değerindeki foto-illüstrasyonlarını sergilediği Lilliputlar: Devcücekentler adlı kitabı, kent-kültür ilişkisi bağlamında sürekli değişim ve dönüşüm hâlindeki şehirlere çok yönlü bir bakış getiriyor.

Albümdeki her bir çalışma, Türkiye kentlerinden farklı sokak perspektiflerine yerleştirilen ''dev'' karakterlerin, bulundukları ortamla kurdukları ''olağanüstü'' ilişkiye odaklanıyor; zamanı ve mekânı esneten yeni görsel hikâyeler kurgulanmasına aracılık ediyor.

Keleş'in, sosyal medya üzerinden aldığı yüksek etkileşimle özgün bir sanatsal forma dönüştürdüğü ''lilliputing'' akımı, bakmakla görmek arasındaki ayrıma dikkat çekiyor; insanların, günlük hayatın telaşesi yüzünden duyarsızlaştıkları fiziksel çevrelerini başka bir katman aracılığıyla yeniden görmelerini sağlıyor.
Kültleşmiş bir ilk romandan ezber bozan bir grafik romana: Hoş Geldin Hüzün

Yayımlanmasından kısa bir süre sonra dünya çapında başarı elde eden Fransız yazar Françoise Sagan'ın ilk romanı Hoş Geldin Hüzün, on yedi yaşındaki Cécile'in zevk düşkünü hayatını, yetişkinlerle ilişkisini ve kuşak çatışmasını merkeze alıyor. Cécile ve babası Raymond'un hayatı kısa sürede tepetaklak olurken, Fransız Rivierası'nın çam ormanlarında zalim bir oyun başlıyor...

Adını Paul Éluard'ın şiirinden alan kitap, yazar henüz on sekiz yaşındayken yayımlandığında Fransa'da büyük tartışmalara yol açmıştı. Sinemaya da uyarlanan ve Jean Seberg'in oyunculuğu ile büyük yankı uyandıran eserin grafik romanını Frédéric Rebena resimledi.
Tudem Tüm Dersler Soru Bankası ile bilgileri pekiştirmek çok kolay!

Tudem'in ilkokul öğrencileri için hazırladığı Tüm Dersler Soru Bankaları derste öğrenilen bilgilerin pekişmesini sağlayarak okul başarısını artırıyor. İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğretim programlarında yer alan derslerin tamamını kapsayan kitaplar, üç farklı tür testten oluşuyor. Kazanım Testleri her bir kazanım için bilgi düzeyini ölçerken, ünite bitimlerindeki Kazanım Pekiştirme Testleri, iki ünitede bir ve dönem bitimlerinde yer alan Tekrar Testleri öğrencilerin bilgiyi yorumlama becerisini geliştiriyor. 
Sarmal sistemli yeni nesil deneme!

BlokTest'in ortaokul öğrencileri için hazırladığı Tüm Dersler Kılavuz Deneme Setleri, beceri temelli yeni nesil sorular içeren deneme sınavlarından oluşuyor.

5, 6 ve 7. sınıf Tüm Dersler Kılavuz Deneme Setleri 8 adet 80 soruluk deneme sınavından,
8. sınıf Tüm Dersler Kılavuz Deneme Seti ise, LGS konu-soru dağılımına uygun olarak, 10 adet 40 soruluk sayısal ve 10 adet 50 soruluk sözel deneme sınavından oluşuyor.

Yıllık öğretim planı ve müfredata uyumlu olarak ilerleyen, konulara göre ardışık şekilde planlanan Kılavuz Deneme Setleri, sarmal sistemiyle öğrencinin yeni kazanımları öğrenmesini, önceki kazanımları ise sistematik biçimde tekrar etmesini sağlıyor.

Sınıfında Kılavuz Deneme Setleri'ni kullanan öğretmenler ayrıca mobil cihazlara indirdikleri BlokTest Mobil Ölçme uygulamasıyla öğrencilerin cevap formunu tek tuşla okutuyor, tüm sonuçları saklayabiliyor, öğrencilerin ve sınıfların gelişim düzeyini hatasız şekilde ölçebiliyor.
Mobil Ölçme uygulaması sayesinde öğrenciler de cevap formlarını okutarak bireysel başarılarını görebiliyor.
Okulda ve sınavlarda başarı için: BilgiKüpü Deneme Sınavı Setleri

Yeni nesil öğrenciler için yeni nesil kaynaklar hazırlayan BilgiKüpü markasının Deneme Sınavı Setleri, sınavlarda başarının yolunu açıyor. 5, 6 ve 7. sınıf Deneme Sınavı Setleri temel derslerden 90 soruluk 6 adet deneme sınavından oluşuyor. 8. Sınıf LGS Deneme Sınavı Seti'nde ise 50 soruluk 8 adet sözel deneme sınavı ve 40 soruluk 8 adet sayısal deneme sınavı yer alıyor. İster çek-kopar, ister ciltli olarak kullanılabilen Deneme Sınavı Setleri'ndeki konu analizi ve skor tabloları sayesinde öğrenciler eksiklerini kolayca tespit edebiliyor. 

 
İyi Kitap'ın 133. sayısı yayında!

Her daim ''iyi kitap''ların izini süren İyi Kitap'ın 133. sayısı, pandemi koşulları nedeniyle bir kez daha elektronik ortamda okurlarına ulaşıyor.

Birbirinden renkli kitaplar ve nitelikli inceleme yazılarıyla dolu Nisan 2021 sayımızda, okurlarımızı her zamanki gibi ''iyi kitap''larla buluşturmaya devam ediyoruz.  
 
Tudem Yayın Grubu bünyesinde çıkarılan ve ücretsiz olan İyi Kitap'ı 
www.iyikitap.net
Turkcell Dergilik ve Magzter üzerinden okuyabilir, dilerseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İyi Kitap'la ilgili güncel bilgilerden haberdar olmak için derginin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.
 
 
Copyright © 2021, Tudem Yayın Grubu, tüm hakları saklıdır.
Bu e-posta, Tudem Yayın Grubu iletişim listesine kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir. 
 
TUDEM YAYIN GRUBU
1476/1 Sokak No:10/51 35220 Alsancak, Konak / İzmir
Tel: 0(232) 463 46 40 Faks: 0(232) 464 11 73

www.tudem.com 

 
İş bu bilgilendirme e-postalarımız 6698 sayılı kanun kapsamında ilgili maddelere uygun olarak yapılmaktadır. 6698 sayılı KVKK Kanunu kapsamında Kişisel Veriler ile İlgili Aydınlatma metnimize www.tudem.com/KVKK adresinden ulaşabilirsiniz.