Resim: Rocio Bonilla
Kalbimiz buruk, aklımız deprem bölgesinde olsa da hayat kendi yolunu çiziyor. Dayanışmanın iyileştirici gücünden esinle geçen ay hayata geçirdiğimiz ''Her Kitap Bir Dayanışma'' kampanyasına gösterdiğiniz ilgi için müteşekkiriz. 80 bin eğitim kitabını İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinin koordinasyonunda deprem bölgesine ulaştırmayı sürdürüyoruz.

Mart ayında katılım gösterdiğimiz İzmir Kitap Fuarı, Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, Didacta Eğitim Fuarı, Eğitim Teknolojisi Fuarı Bett'in Londra ayağı derken yoğun bir fuar ajandasını daha geride bıraktık. Geçtiğimiz aya izini bırakan bir diğer önemli gündem başlığı da 20. Tudem Edebiyat Ödülleri'nin sahiplerini bulması oldu. Yarışmada dereceye giren Sevtap Ayhan, Tuba Aktaş Deli ve Serhan Ok'un teşekkür konuşmaları Nisan bültenimizde!

Kış boyunca yolunu gözlediğimiz bahar nihayet kapıda. Bahar aylarında içimizde çiçekler açtıracak kitapların yer aldığı Bahar 2023 Yeni Çıkanlar Kataloğumuz ise yayında! Mavisel Yener'in, Tudem Edebiyat Birincilik Ödülü'ne değer görülen klasikleşmiş romanı Mavi Zamanlar, 20. yıldönümünü Gizli Geçitleri Bulmanın Yolları isimli devam kitabıyla taçlandırıyor. Bahar yayın planımızın en çok ses getirecek yapıtlarından biri olan kitap, Mavi Zamanlar'ın yeni kapaklı edisyonuyla eşzamanlı olarak bu ay raflara yerleşiyor.  

Mayıs sayımızda buluşuncaya değin, sağlıkla ve kitaplarla kalın.
Keyifli okumalar...
''Her Kitap Bir Dayanışma'' kampanyamız okurların desteğiyle büyüdü.

Tudem Yayın Grubu olarak içinde bulunduğumuz zor günleri dayanışmanın gücüyle aşmak ve deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak hedefiyle ''Her Kitap Bir Dayanışma'' isimli kampanyayı başlattık.
Bu doğrultuda, 80 bin eğitim kitabını İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinin koordinasyonunda deprem bölgesine ulaştırma kararı aldık. 

11-19 Mart tarihleri arasında İzmir Kitap Fuarı, Tudem Kitabevleri ve tudemkitabevi.com üzerinden gerçekleştirdiğimiz kampanya kapsamında, satın alınan her kitap karşılığında deprem bölgesine bir kitap da biz gönderiyoruz. 

Dayanışmaya katılarak kampanyanın büyümesine katkı veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. 
''Her Kitap Bir Dayanışma'' kampanyamızın kitap dolu ilk gönderim tırı Adıyaman deprem bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıkmaya hazırlanırken...
20. Tudem Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu!

20. Tudem Edebiyat Ödülleri'nde dereceye girenler belli oldu. Birincilik ödülüne ''Udu Tanrısı, Eşlikçi ve Lale'' isimli dosyası ile Sevtap Ayhan değer görüldü.  

Türkçe çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak hedefiyle 2003 yılından bu yana düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri; 20. yılında, çocuk edebiyatı alanında ve roman dalında düzenlenmişti.
 
Önceki yarışmalarda Tudem Edebiyat Birincilik Ödülü'ne değer görülen yazarlardan oluşan 20. Tudem Edebiyat Ödülleri seçici kurulu, Mart ayında bir araya gelerek bu yıl dereceye girecek dosyaları belirledi.

75 dosyanın başvurduğu yarışmada birincilik ödülünü ''Udu Tanrısı, Eşlikçi ve Lale'' adlı çalışmasıyla Sevtap Ayhan kazandı. İkincilik ödülüne ''Senden Tembeli Var'' ile Tuba Aktaş Deli, üçüncülüğe ise ''Atımın Kuyruğu'' ile Serhan Ok değer görüldü.
 
Dereceye giren isimlere, İzmirli heykeltıraş Ozan Ünal'ın tasarladığı ödül heykellerinin yanı sıra, birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.500 TL, üçüncüye 5.000 TL para ödülü verildi. 
 
Kazananları kutluyor, tarafımıza ulaştırdıkları teşekkür konuşmalarını sizlerle paylaşıyoruz.

 
Sevtap Ayhan
''Udu Tanrısı, Eşlikçi ve Lale''
Birincilik Ödülü


İlk romanım Düşünme(me) Oyunu'nda, çocuklar için yazmak yeterince zor değilmiş gibi, ölüm ve yas temasını seçmiştim. Udu Tanrısı, Eşlikçi ve Lale'de ise ölümün önüne anlaması ve anlatması çok daha zor olan ''insan ve hayatı'' koydum. Bir maden kasabasında yaşayan ve neredeyse hayatın dışına itilmiş küçük bir kızın merhamet arayışını kendi çocukluk düşlerimden ve memleketim Zonguldak'tan yola çıkarak kaleme aldım. O yüzden kitabın sayfaları arasında biraz yıldız tozu biraz da kömür tozu bulursanız şaşırmayın.

Tudem Edebiyat Ödülleri'nin 20. yılına özel bu kıymetli ödül için seçkin jüri üyelerine ve sevgili Tudem ailesine gönül dolusu teşekkür ediyorum. 

Ödülüm, yaşadığımız son büyük depremde canlarını hiçe sayarak hayat kurtaran ve gerçek bir merhamet örneği gösteren güzel madencilere armağan olsun.
Tuba Aktaş Deli
''Senden Tembeli Var''
İkincilik Ödülü


Senden Tembeli Var, roman kılığına girmiş bir davetiye midir bilmem ancak birilerini bir şeylere davet ettiği kesin. Zira şöyle bir çağrıyı içeriyor:

''Sayın Bilmem Kim, 

Artık surat asmayı bırakıp kibirli ve çokbilmiş gerçeklerle dalga geçme zamanı gelmedi mi? Sahici bir tembel ya da tutarlı bir haylazsan bu kitap tam sana göre. Çünkü ışıkları sönmüş bir hayata üzülmek yerine onun mizahını yapmayı neden seçmeyesin? Bekliyorum sevgili okur. Her zaman mümkün olan başka bir sonun hayaliyle bekliyorum seni!''

Eserimi ödüle layık görerek içimden taşan bu anonim coşkuya ortak olan, benimle birlikte tüm ağır ve ezici yüklere, ''Yav he he!'' demeyi seçen herkese ve bu davetiyeyi okura ulaştıracak olan Tudem'e sonsuz minnet ve teşekkürlerimle...
 
Serhan Ok
''Atımın Kuyruğu''
Üçüncülük Ödülü


Bu ödül çocuk edebiyatı alanında içimdeki kıvılcımı kora dönüştürdü. Artık daha çok üreteceğim. Hatta bu konuda üzerimde tatlı bir sorumluluk da hissediyorum. 

Atımın Kuyruğu'nun böyle bir ödüle layık görülmesini konusu itibarıyla da kıymetli buluyorum. Sevdiği birini ya da bir şeyi kaybetmek, istemediği hâlde yaşadığı ortamı değiştirmek zorunda kalmak... Sanıyorum çocuklar için en travmatik iki konudur.

Bu ödül şair babamın bana genleriyle aktardığı mirasın eseri; o yüzden yaşasaydı ilk onu arar ve teşekkür ederdim. Eserin son hâline gelmesinde kritik katkıları bulunan sevgili arkadaşım Olcay Mağden Ünal'a ve dostum Bülent Özgün'e çok teşekkür ediyorum. Bir başka teşekkür de ana karakterim Sena'nın inişli çıkışlı ruh hâline ilham veren eşime gelsin. Duyguları, sınırları zorlayarak yaşamayı bana o öğretti. 
 
2023 baharını tazelenmiş umutlar ve yepyeni kitaplarla karşılıyoruz!

Merakla beklenen, yolu gözlenen kitaplar...
Mavisel Yener'in, 2003 Tudem Edebiyat Birincilik Ödülü'ne değer görülen klasikleşmiş romanı Mavi Zamanlar'ın devamı niteliğindeki Gizli Geçitleri Bulmanın Yolları, bahar kataloğumuzun en çok ses getirecek yapıtlarından. Aytül Akal'ın duyular, duygular ve farklılıkların zenginliğine vurgu yapan polisiye serisi ''Süper Çocuklar''ın beşinci cildi Harf Delisi, disleksili çocukların harflerle mücadelesine dikkat çekiyor. Miyase Sertbarut, Üç Kardeşin Kitabı'yla okurları günlük tutma ve yazma konularında heveslendiriyor. Hanzade Servi külliyatında apayrı bir yerde duran ve yazarın ''bir romandan çok daha öte, bir yaşam felsefesi'' olarak tanımladığı Yo-Yo, Hebele Hübele Mühendisi isimli yepyeni bir serüvenle geri dönüyor. Sinan Yaşar'ın ''yeni bir dünya'' görüşünü sorguladığı ''Küçük Toplayıcı'' serisinin ikinci halkası Küçük Toplayıcının Büyük Yolculuğu, zamanı ve mekânı esneten fantastik olaylar eşliğinde maceraya kaldığı yerden devam ediyor. Matematiğin gündelik hayatımızdaki yerine dikkat çeken çalışmalarıyla ünlenen Sümeyra Güzel ise son kitabı Saymadan Duramam ile bu kez de matematik dehası Tarçın'ın izinde çözülemeyen soruların peşine düşüyor. 

Kataloğumuz dünya çocuklarının okuduğu kitaplarla renkleniyor!
Çeviri eserler koleksiyonumuz, bol ödüllü yazarların dünya çapında ses getiren kitaplarıyla iyice genişliyor. Frank Cottrell-Boyce, yeni romanı Süper Brokoli Çocuk'ta, sıradan bir çocuğun süper kahramana dönüşmesini anlatırken içimizdeki gücü keşfetmemiz için bizleri yüreklendiriyor. Ben Davis, gerçek bir olaydan esinle yazdığı Çorba Dayanışması'nda, daha yaşanabilir bir dünya için toplumsal duyarlılığın artırılması gerektiğini savunuyor. Louis Sachar, milyonlarca okuru peşinden sürükleyen ''Yamuk Okul'' serisinin 3. kitabı çıktıktan tam 25 yıl sonra maceraya devam ediyor. İlk kez Türkçede yayımlanacak olan Yamuk Okul'da Kıyamet Kopuyor, 2023 baharının en çok beklenen kitapları arasında öne çıkıyor.  

Bahar dönemi kitaplarımızı keyifle okumanız dileğiyle...

Tudem Bahar 2023 Yeni Çıkanlar Kataloğunu incelemek için
tıklayın.
İzmir Kitap Fuarı'ndaydık!

Çeyrek yüzyılı geride bırakan İzmir Kitap Fuarı, 11-19 Mart tarihleri arasında, İzmirli edebiyatseverlere dopdolu bir program sundu.

Yepyeni kültür ve eğitim kitaplarımızın sergilendiği standımız yoğun ilgiyle karşılandı; sevilen yazarlarımızdan Asuman Portakal, Aytül Akal, Çiğdem Gündeş, Dilge Güney, Ferda İzbudak Akıncı, Güzin Öztürk, Hanzade Servi, Koray Avcı Çakman, Mavisel Yener, Mehmet Atilla, Miyase Sertbarut, Sinan Yaşar, Toprak Işık ve Ümit Mutlu okurlarıyla bir araya gelme fırsatını yakaladılar.
 
 
 
Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'nın ardından...

Tudem Yayın Grubu olarak, bu yıl 60. yıldönümünü kutlayan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'na 13. kez katılmanın heyecanını yaşadık. 

6-9 Mart tarihleri arasında, dünyanın farklı ülkelerinden yayıncı, yazar, çizer ve telif ajanslarıyla bir araya gelip yayıncılık dünyasındaki en yeni gelişmeleri yerinde takip ettik; Türkçe çocuk edebiyatını yurtdışında başarıyla temsil etmenin mutluluğunu paylaştık.

Bu bağlamda, Çeviri Eserler Yayın Koordinatörümüz Begüm Özbayram'dan fuar izlenimlerini aldık:
Tam da Bologna Çocuk Kitapları Fuarı için geri sayım yaptığımız bir dönemde meydana gelen büyük deprem felaketi hepimizi derinden sarsarak ümitsizliğe sürüklemişti. Fuara katılıp katılmamayı kendi aramızda çok değerlendirsek de sonuç olarak bir süre üretimimizi durdurmaya, yaşanılan acıyı paylaşmaya ve elimizden ne geliyorsa yapmaya karar kılmıştık. Böylesine sancılı bir süreçte bizce en önemlisi dayanışmaktı. Geriye kalan her şey bekleyebilirdi... Diğer yandan, zaman ilerledikçe gördük ki çocukları en mutlu eden şeylerin başında yine kitaplar geliyor. Çocuklarla doğru yönde iletişim kurmanın ve her ne yaşanırsa yaşansın geleceğe dair umutlarını canlı tutabilmenin en iyi yoluysa, onlara yeni maceralar ve hikâyeler sunmaktan geçiyor. İşte tam da bu gerekçeden cesaret alarak ikna ettik kendimizi fuara katılmaya. 

Pandeminin getirdiği zorunlu aranın ardından ilk kez geçen yıl kapılarını açan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, geçmişe kıyasla küçülmüş ve daha az katılımcıya ev sahipliği yapmıştı. Lakin, bu yıl 60. yıldönümünü de kutlayan fuar bir o kadar büyümüş ve binlerce ajans ve yayıncıyı ağırlayan dev bir organizasyona dönüşmüş. Fuarı tekrar eskisi gibi görmek hepimize çok iyi geldi açıkçası. On binlerce çocuk kitabının arasında keşfe çıkmak, resimlerde kaybolmak bir nebze de olsa yaralarımızı sarmamıza yardımcı oldu. Görüştüğümüz her yayıncı bizlere baş sağlığı dileklerini iletirken, acılarımızı da paylaştı. Bazıları gözleri dolu dolu dinledi, bazıları ise sıcak bir kucaklamayla destek oldu. Bu dayanışma örneği, yaptığımız işin ne kadar değerli olduğunu tekrar hatırlattı bizlere. Ülke ve dil farkı gözetmeksizin hepimizin amacı ortak sonuçta: Çocuklara fayda sağlayacak, onları geleceğe hazırlayacak ve ayakları üzerine duran bireylere dönüştürecek kitaplara imza atmak. Görüşmelerimizi de bu doğrultuda yaptık. Koleksiyonumuza yine birbirinden güzel resimli kitaplar, öyküler ve romanlar katabilmek için yazışmalara başladık bile! Yayımlayacağımız kitapların çocukları iyi bir geleceğe hazırlayacağına güvenimiz tam. Hiç dinmeyen bir umut ve coşkun bir hevesle gelecek güzel günler için araştırmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Yeni fuarlarda buluşmak dileğiyle...
Didacta Eğitim Fuarı'na katıldık!

7-11 Mart tarihleri arasında, eğitim sektörünün Avrupa'daki en büyük fuarı olarak tanınan Didacta'ya katıldık. Messe Stuttgart'ta, 700'den fazla katılımcıyla düzenlenen fuar, ''öğrenmeye ve öğretmeye'' adanmış rengârenk stantları ve zengin etkinlik programıyla her zamanki gibi yine dopdoluydu!

Bu bağlamda, Erken Öğrenme Yayın Koordinatörümüz Uzm. Şenay Erdem'den fuar izlenimlerini aldık:
Tudem Yayın Grubu olarak üç kişilik bir ekiple, 21. yüzyılın yeni eğilimlerini keşfetmek; en güncel kitapları yakından incelemek, eğitimle ilgili fikir alışverişinde bulunmak ve bu alandaki seminerlere katılmak üzere fuardaydık.

Didacta, 1951'den bu yana her yıl Almanya'nın farklı bir şehrinde düzenleniyor. Katılımcı firmalar açtıkları stantlarda; yeni yayınlarının yanı sıra, okullar ve eğitim merkezleri için geliştirdikleri çeşitli ekipmanlarını ve görsel-işitsel teknoloji hizmetleri ile ilgili yeni çalışmalarını sergiliyor. Fuar kapsamında ek olarak konferanslar, atölye oturumları ve tartışmalar da düzenleniyor. 

Erken çocukluk döneminden başlayarak eğitimin hemen her alanında aktif rol alan profesyonelleri buluşturan fuar ayrıca; siyaset, iş dünyası, bilim ve eğitim sektörüne yön veren belirli kanaat önderlerini, geleceğin eğitimini planlamak için Didacta'da bir araya getiriyor.

Fuar süresince toplam 9 salonda, anaokulundan liseye farklı düzeylerdeki öğrenci ve yetişkin bireylerin eğitimi için sunulan binlerce basılı ürünü raflarda inceleme fırsatı bulduk. Dijital dönüşümün, toplumun tüm kesimlerini ve yaş gruplarını etkilediğine bir kez daha tanıklık ettik. Katılımcı yayınevlerinin hibrit çözümlerini önemsediğimiz için, çocukların ileri eğitimine yönelik hazırlanan en güncel kitapları ve dijital materyalleri çok daha yakından anlamaya ve pratik uygulamaları bizzat tatbik etmeye çalıştık.  

Montessori'den Waldorf'a çeşitli erken öğrenme akımlarının uygulama kitaplarının ve materyallerinin içeriklerine ve tasarımlarına baktığımızda; Tudem Eğitim olarak ülkemiz çocuklarına sunduğumuz kültür ve eğitim kitaplarının dünya standartlarında olduğunu görmek bizleri çok gururlandırdı. Eğitime yönelik profesyonel bakış açımıza katkıda bulunan bu renkli fuar deneyiminin ardından, sektör bazlı yenilikleri araştırıp sorgulayacağımız bir döneme girip, edindiğimiz yeni bilgilerin ışığında üretmeye devam edeceğiz. 
Eğitimin geleceğine yön verenlerle birlikte, Bett UK 2023'deydik!

Eğitimdeki ''devrimsel'' değişim ve dönüşümleri yakından takip etmek adına, 29-31 Mart tarihleri arasında, dünyanın en büyük eğitim teknolojisi fuarı olarak bilinen Bett'in Londra ayağına katıldık.

Bilgi Sistemleri Müdürümüz Burak Aydın, üç gün boyunca fuar kapsamında çeşitli etkinliklere katılıp ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

123 ülkeden, 600'ü aşkın kurum ve kuruluşun katıldığı Bett UK 2023'ü 30 binden fazla konuk ziyaret etti.

Eğitimde teknolojinin geldiği yeri önemsiyor; Tudem Dijital aracılığıyla Tudem kalitesini teknolojinin gücüyle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.

Çünkü bizce; ''Eğitimin Geleceği Tudem Dijital'de!'' 
Yayıncılık sektörüne baharı getiren Londra Kitap Fuarı'ndayız!

18-20 Nisan tarihleri arasında, hikâye yaratıcıları için dünyanın en büyük pazarı, kıta Avrupası yayıncılığının ise merkezi olarak kabul edilen Londra Kitap Fuarı'na katılıyoruz.
 
Delidolu ve Desen markalarımızın Yayın Yönetmeni Ayşegül Utku Günaydın'ın yayın grubumuzu temsilen katılacağı fuarda, telif eserlerimizi yurtdışında tanıtacak olmanın heyecanını paylaşıyoruz.
 
''Yaratıcı İçeriğin Geleceğini Tanımlamak'' başlığıyla Olympia London'da düzenlenecek bu büyük buluşmanın detaylarını gelecek ayki bültenimizde okuyabilirsiniz. 
Yuan Huan'ın Kulübesi Kore'de yayımlandı!

Miyase Sertbarut'un imzasını taşıyan Yuan Huan'ın Kulübesi, Koreli çocukların kitaplığına yerleşti.

''Herkesin bir hikâyesi vardır,'' düşüncesi izleğinde akan romanın Korece basımı Prunsoop Publishing tarafından gerçekleştirildi.

Sertbarut bu eserinde, yerel ile evrenseli, geleneksel ile dijitali harmanlayarak, zamanı ve mekânı genişleten bir anlatım sunuyor.
Nerden Çıktı Bu Kardeş? şimdi de Arnavutçada!

Aytül Akal'ın yazıp Ayla Delibaş Yetkin'in resimlediği Nerden Çıktı Bu Kardeş?, geçtiğimiz ay Arnavutluk'ta yayımlandı. 

Kitabın Arnavutça yayın serüvenini ülkenin önde gelen yayıncılarından UEGEN üstlendi.

İçtenlikli anlatısıyla kalplere dokunan bu sıcacık öykü, yeni kardeşi olan küçük bir kız çocuğunun duygu dünyasına götürüyor okurları. 
 
 
 
MART ayında yayımlanan yeni
kitaplarımızı incelemek için
tıklayın.

 
 
MART ayında tekrar baskısı yapılan kitaplarımızı incelemek için tıklayın.
 
 
 
Mavi Zamanlar, 20. yılını yeni kapakla kutluyor!

Mavisel Yener'in modern bir klasiğe dönüşen Mavi Zamanlar isimli çoksatan kitabı, okurla buluşmasının 20. yıldönümünde, Zeynep Özatalay'ın imzasını taşıyan göz alıcı bir kapakla yeniden yayımlanıyor.  

2003 Tudem Edebiyat Birincilik Ödüllü roman, 45. baskısını yaparak 230.000 kopyaya ulaşıyor.

Çocuk ve gençlik edebiyatımızın yükseliş dönemine öncülük ederek milyonlarca okura ulaşan Mavi Zamanlar'ın bu gözden geçirilmiş yeni baskısı, serinin uzun yıllardır sabırsızlıkla beklenen devam kitabı ile eşzamanlı olarak raflara yerleşiyor. 

Mavisel Yener kitabında, Allianoi Antik Kenti'ne dair gizemli sırları nefes kesici bir serüvenle günışığına çıkarıyor.  
Tüm Delidolu kitaplarında %50 indirim!

6-16 Nisan 2023 tarihleri arasında, tudemkitabevi.com ve Tudem kitabevlerinde (İstanbul Beşiktaş ve Kadıköy, Ankara Kızılay, İzmir Alsancak) Delidolu etiketli kitaplarımızda %50 indirim fırsatı okurlarımızı bekliyor. Üstelik 300 TL ve üzeri alışverişlerde vade farksız 3 taksit ve ücretsiz kargo avantajıyla!

Bu büyük fırsat sayesinde bahara yeni kitaplarla merhaba deyin!
Yaratıcı Yenilikçi Öğretmen Seminerleri'nde buluşalım!

8 Nisan Cumartesi günü, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) tarafından düzenlenecek Yaratıcı Yenilikçi Öğretmen Seminerlerinin 20.'sinde eğitimcilerle bir araya gelmeye hazırlanıyoruz.  

Cumhuriyetimizin 100. yılına saygıyla, ''Eğitimin Yeni 100'ü'' temasıyla İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatış Kampüsü'nde gerçekleştirilecek bu özel organizasyonda, biz de standımızla hazır bulunacağız!

Katılımcılar gün boyunca, alanında uzman, vizyoner konuşmacıların konuk edileceği ana oturumların yanı sıra, eşzamanlı gerçekleştirilecek sunumları da izleyebilecekler.
Hayat sanatla bir başka güzel!

2012 yılından bu yana her yıl Nisan ayının 15'inde kutlanan Dünya Sanat Günü, Türkiye'de de çeşitli etkinliklerle anılıyor. 

15 Nisan günü müzikle, resimle, sahne gösterileriyle, edebiyatla, kısacası sanatın farklı türleriyle renklenme zamanı! 

Tudem Yayın Grubu olarak biz de bu anlamlı günü, içinden sanat geçen kitaplarımızla kutlayıp size çok özel bir seçki hazırlamak istedik. 

Öyküden romana, resimli kitaptan karikatüre uzanan seçkimizde, hem çocuklar hem de yetişkinler için harika okuma önerileri sunuyoruz.

İçinden sanatın akıp geçtiği kitaplarımızı çok seveceksiniz!

Seçkimizi incelemek için
tıklayın.
Kitaplar yaşıyor. Bizimle buluşmak, bizimle konuşmak istiyorlar...

Kitabın ne olduğunu anlayamadığım yaşlardayım. Sınıfta bir dolap var. İçinde yan yana bir şeyler, kâğıttan şeyler. Uzanıp birini alıyorum; kapağı sert, içi yumuşak. Cümleler, resimler... Belli ki okursam resimler, harfler can bulacak. Heceliyorum: Bir varmış, bir yokmuş...
 
Zaman geçiyor büyüyorum; ne varmış, ne yokmuş, ne olmalıymış diye yeni sayfalar... Beni ve herkesi değiştirebilecek gücün orada olduğuna inanıyorum. İyiliğin, kötülüğün, kahramanlığın, acizliğin, başka hayatların tanığı oluyorum. 

Kitap insanlığın mucizesi, yarına bırakabileceği en büyük hazinesi... İster sen yazmışsın gibi benimse, ister ''Öyle mi acaba?'' diye sorgulamaya başla. Bireyi de anla, toplumu da kucakla. Gerçeği gör, gerçeği kır, yepyeni bir dünyanın hayalini kitapla birlikte kur. Hayatındaki yarım cümleyi orada tamamla; yanlış giden nedir, onunla anla.

Sana el uzatan insanlar var sayfaların içinde. Konuşuyorlar. ''Başkaları da var.'' diyorlar. Evet, başkaları var... Kitaplarda yaşıyorlar. Bizimle buluşmak, bizimle konuşmak istiyorlar. O kitaplardan birine uzanıp alın. 'Bir varmış bir yokmuş'tan öncesini ve sonrasını yaşayın. Çok okuyun, çok yaşayın.

Dünya Kitap Günü kutlu olsun!
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamaya hazırlandığımız nisan ayında, Atatürk'ü daha iyi anlamak ve anlatmak için iki kıymetli yol göstericimiz var: 

Aytül Akal'ın kaleme aldığı Atatürk Olmak, Mustafa Kemal'in pek çok özelliğini kısa ama akılda kalıcı bir kitaba sığdırırken, büyüyünce Atatürk gibi olmak isteyen bir çocuğun sevimli, samimi ve öğretici öyküsünü anlatıyor. Mavisel Yener'in imzasını taşıyan Atatürk'le Birlikte Düşünelim! ise, Atatürk'ün hayatını, kişiliğini, düşünce dünyasını, devrimlerini, ilkelerini; şiirler, fotoğraflar, anılar, yaratıcılığı tetikleyen etkileşimli sayfalar ve bulmacalar eşliğinde çocuklara sunan, benzersiz bir atölye kitabı olarak karşımıza çıkıyor. 

Kitapları incelemek için 
tıklayın
Bursa Kitap Fuarı'nda buluşalım!

Bu yıl 20.'si düzenlenecek Bursa Kitap Fuarı, 29 Nisan Cumartesi günü Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açıyor. 7 Mayıs Pazar akşamına kadar devam edecek fuar, Bursalı edebiyatseverlere dopdolu bir program vadediyor.

Yepyeni kültür ve eğitim kitaplarımızın sergileneceği Salon 4/444 numaralı standımızda; sevilen yazarlarımızdan Aytül Akal, Betül Avunç, Çiğdem Gündeş, Dilek Yardımcı, Mavisel Yener, Miyase Sertbarut, Sevtap Ayhan, Sinan Yaşar, Sümeyra Güzel, Toprak Işık ve çizerimiz Zeynep Özatalay, okurlarıyla bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Fuarla ilgili son dakika gelişmelerini öğrenmek için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. 
 
 
Mavi Zamanlar efsanesi 20 yıl sonra geri dönüyor...

Mavisel Yener'in, 2003 Tudem Edebiyat Birincilik Ödülü'ne değer görülen klasikleşmiş kitabı Mavi Zamanlar'ın devamı niteliğindeki Gizli Geçitleri Bulmanın Yolları raflara yerleşiyor!

Yine dolunaylı gecelerin izinden yürüyen yazar; bu su gibi akan romanında bizleri, tarihî İzmir saat kulesinin altında ortaya çıkan gizli bir geçide konuk ediyor ve gizeme eşlik edecek el yazması bir kitap eşliğinde heyecan verici bir serüvene çıkarıyor.   

Geçmişle geleceği kesiştiren merak uyandırıcı kurgusuyla aramızdaki Dolunay Masalcıları'nı uyandıran kitap, bazı gizemli gerçekler ve insanı insan yapan manevi duygular hakkında düşüncelerimizi sorgulamaya davet ediyor.  
Kardeşliğe övgü!

Ödüllü yazar Miyase Sertbarut'un kaleme aldığı Üç Kardeşin Kitabı, çocuğa ve çocukluğun tüm hâllerine gülen gözlerle bakmamızı sağlayan öykülerden oluşuyor.

Günümüzün çekirdek aile yaşantısından ''tanıdık'' manzaralara yer veren bu öyküler, kardeşler arasındaki inişli çıkışlı ilişkilerden doğan sihirli enerjiyle içimizi ısıtıyor. 

Anıları belgelemek ve hafızayı diri tutmak için günlük yazma alışkanlığının önemine değinen kitap, hayal kurmanın ve yaratıcı düşünmenin çocukların sorun çözme becerileri üstündeki olumlu yansımalarına da dikkat çekiyor. 
Saymadan duramayanların yeni başucu kitabı!

Matematiğin günlük hayatımızdaki yerine vurgu yaptığı çalışmalarından tanıdığımız Sümeyra Güzel'in kaleme aldığı Saymadan Duramam, ilkokul 1. ve 2. sınıf matematik müfredatındaki kazanımları temel alarak çocukların matematiksel becerilerine katkı sunacak kısa öykülerden oluşuyor.

Öğrencilerin matematik dersine karşı bakış açılarını olumlu yönde etkilemeyi başaran bu renkli başvuru kitabı, küçük yaşlarda oluşabilecek matematik korkusunun da önüne geçmeyi hedefliyor. 

Tarçın, bir kediden çok daha fazlasıdır. O, Ece'nin en yakın arkadaşı, sırdaşı ve matematik ödevlerinin en büyük yardımcısıdır. Ece'nin çözemediği soruları Tarçın bir çırpıda çözer ve şaşırtıcı fikirlerini paylaşır. Ece ve Tarçın'ın birbirinden ilginç öyküleriyle matematik eğlenceli bir hâl alacak!
Senin süper gücün ne?

Ödüllü İngiliz yazar Frank Cottrell-Boyce'un kaleme aldığı Süper Brokoli Çocuk, hakiki kahramanların aslında aramızda, tam içimizde olduğunu hatırlatan; okuru nehir sularından gökdelenlerin tepesine fırlatan, aksiyon dolu bir macera.

Sıradan bir çocuğun bir süper kahramana dönüşmesini başarıyla anlatan roman; hayata ve insanlığa dair nokta atışı tespitlerde bulunuyor.

Aile ilişkileri, arkadaşlık, akran zorbalığı gibi konuları eğlenceli bir kurguyla ele alan kitap, ''süper kahraman''ların her yaş, boyut ve şekilde var olabileceklerini okura hatırlatıyor.
Düşlerinize sımsıkı sarılın!

Katherine Woodfine'ın, gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek kaleme aldığı Gül'ün Hayalindeki Elbise; okurları 18. yüzyıl Fransa'sına doğru rengârenk bir moda yolculuğuna çıkarıyor.

Terzi olma hayaliyle henüz on altı yaşındayken Paris'e taşınan genç bir kızın emin adımlarla zirveye tırmanışını anlatan bu azim öyküsü; sabırla, tutkuyla ve kararlılıkla yapılan her işin eninde sonunda başarıya ulaşacağını gösteriyor.

Kate Pankhurst'ün zarif desenleri eşliğinde moda dünyasına dair pek çok tabiri keşfetmemizi de sağlayan kitap; paylaştığı küçük ayrıntılar aracılığıyla dönem Avrupa'sının sosyal ve kültürel yaşantısının renkli bir panoramasını çiziyor.
Bundan böyle, yersiz endişelere geçit yok!

Susanna Isern'in yazıp Rocio Bonilla'nın resimlediği Korkmayı Bıraktığım Gün, olasılıkların sınırlarını zorlayan macera dolu hikâyesinin arka planında duygu yönetimi konusunda çocuklara rehberlik eden, yüreklendirici bir kitap. 

Miniklerin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyebilen yersiz endişeleri, bir anne ile oğlu arasında geçen harikulade diyaloglar eşliğinde odağına alan bu sıcacık öykü; yaratıcı ve ikna edici çözüm önerileri de getirerek kaygıyla mücadele etmenin yollarını arıyor.

Hayatı akışına bırakmanın ve umutla geleceğe bakmanın önemini yineleyen eser, hayal kurmanın çocukların en belirgin ''süper gücü'' olduğunu ileri sürüyor.
Alayına Posta!

Hayalî evrenlerin azametli mucidi Sör Terry Pratchett'ın benzersiz yaratımı ''Diskdünya''nın ilk kez Türkçeye çevrilen otuz üçüncü kitabı Postane, alayına posta koymaya ant içmiş özgür ruhlu insanların cirit attığı, yolsuz devlerle mücadeleye baş koyan deli delikanlıların cenge tutuştuğu, amansız bir serüven.

Dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan kırk bir kitaplık serinin, dipsiz bir alavere dalavere çukurundan beslenen bu entrikası en bol macerası, ''Sanayi Devrimi'' romanlarının da dördüncü halkası.

İyiyle kötüyü aynı ipte yürütmekten imtina etmeyerek keskin sınırlara kafa tutan Pratchett, romanında herkesin mutlaka hassas bir damarı bulunduğuna ve bunun da çoğunlukla ''açgözlülük'' olduğuna atıfta bulunuyor.  
Aşçının aşkı olmasa tabakta heyecan kalmazdı.

Çocukluğundan beri yemek yapmaya ilgi duyan Benoît Peeters'ın yaşamına dayanan Bir Şef Gibi, gastronomi ve mutfak sanatlarının yarım asırlık dönüşümünü edebiyat, felsefe ve toplumbilimden beslenerek ele alan, çarpıcı bir grafik roman.

Troisgros'dan El Bulli'nin son akşam yemeğine kadar dünyanın en önemli restoranlarına, ''devrimsel'' mutfak akımlarına, ezber bozan şeflere ve eşsiz zarafetteki yemek tabaklamalarına göndermelerde bulunan kitap, renkli anekdotlarla anlatısını güçlendiriyor.

Mutfak olarak tanımladığımız şeyin gerçekte ne olup olmadığına dair okuru sorgulamaya iten eser; çizer Aurélia Aurita'nın iştah kabartıcı desenleri eşliğinde 70'lerden günümüze Avrupa'nın toplumsal, kültürel ve siyasi bir panoramasını da ortaya koyuyor.
 
 
Tudem kalitesi, teknolojinin gücüyle buluşuyor!

Tudem Dijital nedir?
İster sınıf ister branş olsun bir öğretmenin gereksinim duyacağı tüm yardımcı destek materyallerini tek bir platformda buluşturan kapsamlı bir web sitesi.
Karar verme sürecindeki öğretmenlere rehberlik etmesi ve zihinlerdeki soruları gidermesi için özel olarak tasarlanan bir dijital asistan. 

İçeriğinde neler var?
Yardımcı eğitim kaynakları ve okuma kitaplarına yönelik dopdolu (üçte birlik kısmına erişim) ve tamamen ücretsiz bir içerik havuzu.

Eğitim yayınlarında; akıllı tahta uygulamaları (ister indir ister çevrimiçi kullan), örnek video çözümler, planlar, kitap tanıtım videoları, kataloglar. 

Kültür yayınlarında; kitap tadımlıkları, çalışma yaprakları, kitap rehberleri, etkinlik sayfaları, kitap tanıtım videoları, kataloglar. 

Öğretmene ne gibi faydalar sunuyor?
- Tudem Yayın Grubu kalitesini bizzat deneyimleme.
- Zengin ve benzersiz içeriğe sınırsız erişim.
- Aktif Ödev Sistemi ile etkin ödev yönetimi, Mobil Analiz uygulaması ile ölçme ve değerlendirme.
- Video destekli ek materyaller.
- Kullanıcı dostu tasarım.

Nasıl kullanılır?
Tudem bayilerinden alınacak aktivasyon kodu ile sisteme ücretsiz kayıt yapılarak hemen kullanılmaya başlanabilir!
Kayıt sırasında belirtilen sınıf ve branş seçimlerine göre ilgili alanlarda sınırsız içerik erişimi sağlanır.

Siteyi incelemek için tıklayın.
Tudem Dijital Tanıtım Videosu
Uçanbalık 48+ Erken Öğrenme Seti yenilendi!
  
Uçanbalık 48+ Erken Öğrenme Seti, 2023-2024 eğitim öğretim yılını yenilenen içeriği, ve tasarımıyla karşılıyor. 6 fasikül, 5 eğitim kitabı ve 4 diğer eğitim materyali olmak üzere toplam 15 parçadan oluşan set, asetat grid ile hareketlenen eğlenceli sayfalar ve yüzlerce çıkartma ile dikkat çekiyor. 

48+ Erken Öğrenme Seti, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretim Programı'nda yer alan kavram ve kazanımların yanı sıra Reggio Emilia, PYP gibi ulusal ve uluslararası yaklaşımları ve beyin temelli öğrenme etkinliklerini, 21. yüzyıl becerileri ile harmanlıyor. 

48+ ay seviyesinin tüm gelişim alanlarına uygun kavram ve konuları, kolaydan zora, basitten karmaşığa ilerleyen içerikler, çocukların tek başlarına yapabilecekleri etkinlikler ve soyut kavramları somutlaştırmayı sağlayan alıştırmalarla işleyen set, çocukları bulmaya, keşfetmeye ve öğrenmeye yüreklendiriyor.

Seti incelemek için tıklayın.
TYT'ye Tudem Denemeleri ile hazırlanın, işinizi şansa bırakmayın!

TYT ve AYT'ye hazırlananların ortak hedefi, iyi bir üniversite eğitimi üzerinde birleşiyor. Bu amaca ulaşmak için eğitim sisteminde geçilmesi gereken ilk aşama ise Temel Yeterlilik Testi yani TYT oluyor. TYT'de üniversite adaylarından ''Türkçe''den 40, ''Temel Matematik''ten 40, ''Sosyal Bilimler''den 20 ve ''Fen Bilimleri''nden 20 adet olmak üzere toplamda 120 soruyu cevaplamaları bekleniyor. Farklı branşlardaki 120 soruyu çözmeleri için adaylara 135 dakika süre tanınıyor. 

TYT'de, kısıtlı süre zarfında farklı branşlardan 120 soruyu cevaplayıp hedeflenen başarıya ulaşabilmek için bu sınava benzer nitelikte ve soru kalitesinde deneme sınavları çözmek gerekiyor.

Tam da adayların bu gereksinimine yönelik tasarladığımız Tudem TYT Denemeleri, nitelikli yapısıyla büyük bir boşluğu dolduruyor.  

Tudem;
TYT Türkçe Denemeleri
TYT Matematik Denemeleri 
TYT Sosyal Bilimler Denemeleri
ve
TYT Fen Bilimleri Denemeleri ile üniversite adaylarına yeterince pratik yapma ve kendini deneme ortamı sunuluyor. 

TYT Türkçe Denemeleri ile TYT Matematik Denemeleri, her birinde 40 soru bulunan, kitapçık hâlindeki toplam 12 denemeden oluşuyor. Denemeler, 3'ü temel düzey, 6'sı orta düzey ve 3'ü ileri düzey zorluktaki sorulara yer veriyor.

TYT Fen Bilimleri Denemeleri ile TYT Sosyal Bilimler Denemeleri ise, her birinde 20 soru bulunan; 4'ü temel düzey, 12'si orta düzey, 4'ü ileri düzey olmak üzere, kitapçık hâlindeki toplam 20 adet denemeden oluşuyor. 

Yeni nesil sorularla zenginleştirilmiş denemelerin tamamı video çözümleri ile destekleniyor. 

Hem konu dağılımı hem de soru tarzı ile ÖSYM'nin uyguladığı TYT'ye bire bir uyumlu hazırlanmış bu denemeleri çözerken Mobil Analiz özelliği sayesinde mobil optikler okutularak anında dönüt alınabiliyor.


Kitapları incelemek için tıklayın.
 
 
Halid Halife: ''Savaşta her şey değişiyor, düşünme tarzımız bile!''

Çağdaş Arap edebiyatının öne çıkan yazarlarından Halid Halife, büyük yankı uyandıran yeni kitabı Ölmek Zor İş'le Cumhuriyet Kitap'ın 1727. sayısının kapağına konuk oldu. 


Mustafa İsmail Dönmez'in Halid Halife ile yaptığı söyleşiyi okumak için
tıklayın
Dünyamın Merkezi: ''Kendinizi Tanıyın!''

Andreas Steinhöfel çağdaş Alman edebiyatının çocuk ve gençlik romanları yazarı olarak tanınıyor. Söyleşimiz adına odağa aldığımız Dünyamın Merkezi romanı ile de edebiyat çevreleri ve okuyucular tarafından ilgiyle karşılandı. Yetişkinliğe doğru yol alan bir gencin hikâyesinin anlatıldığı romanda Alman yazar sadece Phil'in değil tüm okurların dünyalarının merkezine iniyor ve gerek toplumsal baskıların gerekse büyüme sancılarının kültür tanımadığını gözler önüne seriyor. 


Aynur Kulak'ın Sanat Kritik için Andreas Steinhöfel'le gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için
tıklayın
Çorbada tuzunuz olsun!

''Bir çorbadan daha fazlası sloganını kullanan Çorba Dayanışması, genç okurlarına dayanışmayla ayakta kalma çabasını anlatan güçlü bir roman.''


Barış İnce, İngiliz yazar Ben Davis'in yeni romanı Çorba Dayanışması'nı Cumhuriyet Kitap için yazdı.
Melikşah Altuntaş, OSCAR TAHMİNLERİM | İzmir Kitap Fuarı'ndan Aldıklarım | BOMBOŞ SOHBET adlı YouTube videosunda; John Ajvide Lindqvist'in uluslararası çoksatanı Gir Kanıma ile Halid Halife'nin Ölmek Zor İş adlı romanından bahsediyor.

Videoyu izlemek için 
tıklayın. 
Devrim Yılmaz, Paco Roca'nın beğenilen grafik romanı KırışıklıklarHürriyet Kitap Sanat için inceledi: Yaşlıların görmediğimiz dünyası.  

Betül Kanbolat, Lupano ve Panaccione'nin ortak imzasını taşıyan Aşk Denizi'ni BirGün gazetesi için değerlendirdi: Sanatçılar hikâyede ''aşk''ı kararlı adımlarla yürütüyorlar. 

Beyza Akyüz, ilgiyle okunan masal kitabı Sürmeli Kedi'nin Arayışı üzerine Edebiyat Haber'den Serkan Parlak'ın sorularını yanıtladı: ''Yazar önce bir fikir yakalar, havada uçarak kime konsam diye.'' 

Mehmet Özçatalaoğlu, Fabien Toulmé'nin yeni grafik romanı Büyük Aşk BirGün Kitap için yorumladı: Her yaşta ve zamanda, aşk!

Litera Edebiyat, Halid Halife'nin yeni kitabı Ölmek Zor İş'i tanıttı: Trajik hikâyeler savaşın kırılgan ortamında nasıl da sıradanlaşabiliyor...

• Ben Davis'in büyük ses getiren son kitabı Çorba Dayanışması, Artful Living'e konuk oldu: Bir çorbadan daha fazlası... 

Özlem Özdemir, Sinan Yaşar'ın kaleme aldığı ''Küçük Toplayıcı'' serisinin ikinci halkası olan Küçük Toplayıcının Büyük Yolculuğu'nu Hürses'e yazdı: Zamanı ve mekânı esneten fantastik olaylar...

Bodakedi, Lupano ve Panaccione ikilisinin çarpıcı sessiz kitapları Aşk Denizi'ni mercek altına aldı: Gökyüzünün tüm ışıklarıyla boyanmış bir ''Aşk Denizi''. 
 
 
Sosyal medya aracılığıyla okurlarımızdan gelen yüzlerce paylaşım arasından birini seçtik. @nilinkitapgezegeni'ne bu güzel fotoğrafı ve değerlendirmesi için teşekkür ediyoruz. 

Bir sonraki bültenimizde hangi takipçimiz yer alacak, biz de merakla bekliyoruz.  
 
 
İyi Kitap'ın Nisan sayısı yayında!

İyi Kitap'ın, birbirinden renkli kitaplar ve nitelikli inceleme yazılarıyla dolu 154. sayısı, okurları her zamanki gibi ''iyi kitap''larla buluşturmaya devam ediyor.  
 
Tudem Yayın Grubu bünyesinde ücretsiz olarak yayımlanan İyi Kitap'ı www.iyikitap.net ya da Magzter üzerinden okuyabilir, dilerseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İyi Kitap'la ilgili güncel bilgilerden haberdar olmak için derginin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Okumak için 
tıklayın
 
 
 
​Copyright © 2023, Tudem Yayın Grubu, tüm hakları saklıdır.
Bu e-posta, Tudem Yayın Grubu iletişim listesine kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir. 

 
 
İş bu bilgilendirme e-postalarımız 6698 sayılı kanun kapsamında ilgili maddelere uygun olarak yapılmaktadır. 6698 sayılı KVKK Kanunu kapsamında Kişisel Veriler ile İlgili Aydınlatma metnimize www.tudem.com/KVKK adresinden ulaşabilirsiniz.