Kurumsal

Kurumsal

     

1984 yılında kurulan Tudem, 2002 yılından beri çocuk kitapları yayımlamakta, bir yandan da Uçanbalık, Desen, Delidolu gibi farklı markalarıyla okul öncesinden yetişkin edebiyatına öyküden romana, tiyatrodan şiire, çizgi romandan eğitim yayıncılığına kadar uzanan geniş bir yelpazede nitelikli eserler vermektedir.

 

80’li yılların sonunda, çalkantılı bir kültürel iklimde eğitim alanındaki açığı biraz olsun kapatmayı misyon edinen ve 30 yıldır faaliyet gösteren Tudem, 10 yılı aşkın bir süredir kültür yayıncılığı alanında verdiği ürünlerle daha yaşanılası bir dünya için okul öncesi dönemden başlayarak bireylere eğitimleri süresince ve sonrasında hem kültürel gelişimleri hem de akademik yetkinlikleri için kitap, dergi, e-kitap, online eğitim ile özgün ürünler ve hizmetler sunmayı hedefler. Dünyanın sanat ve edebiyat aracılığıyla değişeceğine inanan bir yayın grubu olarak misyonumuz, her yaştan insana nitelikli yayınlarla ulaşarak gelecek nesillerin sosyo-kültürel seviyesi yüksek bir toplumda yaşayabilmeleri için her daim üretimden yana tavır almak ve sosyal sorumlulukları önemseyen, duyarlı ve kaliteli bir yayıncılık anlayışıyla gelişimi teşvik etmektir.

Tudem Yayın Grubu, çocuk edebiyatının yanı sıra, kişisel hobi ve bilim alanında da her yaştan okurun bilinçlenmesine katkıda bulunacak kitapları, titizlikle yayımlamaktadır. Yoğun bilgi içeriğiyle başvuru niteliği taşıyan kaynakların yanı sıra Türkiye’de çizgi roman kültürünü yeniden canlandırmak için çizgi ile hikâyeyi buluşturan yayınlarıyla okumayı bir keyif hâline dönüştürmektedir. Çeviri kitaplarda ise dünyaca ünlü yazarların önemli edebiyat ödülleri kazanmış eserlerini Türkçeye kazandırmıştır. Kültür yayıncılığındaki özgün ve nitelikli 1200’ü aşkın yayımlanmış eseriyle içerik ve görsellik açısından okurlarına dünyadaki farklı renklerin ve birlikte yaşamanın güzelliğini sunmaya çalışmıştır.

Tudem Yayın Grubu 2003’ten bu yana her sene düzenlediği Tudem Edebiyat Ödülleri ile çocuk edebiyatının Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamış, bu yolda pek çok yazar ve çizerin bu renkli dünyaya adım atmasını teşvik etmiştir. 2009 yılında yayımlamaya başladığı ve hiçbir kâr amacı gütmediği ücretsiz dağıtılan aylık okul öncesi, çocuk ve gençlik kitapları gazetesi İyi Kitap ile okurların edebiyat dünyasıyla bağlarını güçlendirmeyi amaçlamıştır. Mart 2014’te ilk sayısı yayımlanan aylık bir kültür dergisi olan Dünyalı ise merak eden ve düşünmeyi seven 8 yaş üzeri herkese ulaşmayı ve ülkemizde dergi kültürünün ve okuma bilincinin arttırılmasını hedeflemektedir.

 

Uçanbalık:

1995 yılında Ayla Çınaroğlu ve Aytül Akal tarafından kurulan, masaldan öyküye, tiyatrodan şiire uzanan geniş yelpazesiyle çocuklara okumayı sevdiren, Uçanbalık, 2010 yılında Tudem Yayın Grubuna katıldı. Öykü ve masallarıyla birçok Türkçe ders kitabında yer alan Uçanbalık, görsel ve içerik zenginliğiyle yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de sevdiği ve güvendiği bir marka hâline geldi.

 

Desen:

Çizgi ile hikâyeyi buluşturan kitaplarıyla 2009 yılında yayın hayatına başlayan Desen, okul öncesi dönemden yetişkinliğe kadar uzanan geniş bir okur kitlesine sahip. Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından okunmuş pek çok eser ve seriyi Türkçeye kazandıran Desen; çizgi roman, grafik roman, manga ve karikatür kitapları yayımlıyor. Zengin görsel yapıları, heyecanlı ve merak uyandıran kurgularıyla Desen kitapları, Türk okuruna alışılagelmişin dışında bir okuma alışkanlığı ve keyfi sunuyor.

 

Delidolu:

Tudem Yayın Grubunun yetişkin edebiyatı alanında ürünler veren markası Delidolu, 2012 yılında kuruldu. Delidolu’nun temel ilkesi, meselesi olan, okuruna bir şeyler fısıldayan nitelikli edebiyat kitaplarını yayımlamak. Bu amaçla Türk edebiyatından eserlerin yanı sıra çağdaş dünya yazınını yakından takip ederek ödüllü ve dünya edebiyatında kalıcılığı olacak, gelecek vadeden yazarları Türkçeye kazandırmaya çalışıyor.

 

Tudem Eğitim Yayınları:

Tudem Eğitim Yayınları, merkezi sınavlara yönelik, her biri alanında uzman eğitimciler tarafından özel olarak hazırlanan pek çok soru bankası, konu anlatımlı test kitabı, deneme sınavı setleri hazırlayıp yayımlamaktadır. Tudem’e alternatif olarak Turuncu ve Bloktest adıyla iki ayrı eğitim odaklı marka daha yaratmıştır. Liselere hazırlık sürecinde, öğrencilerin gereksinim duyacağı her türlü bilgiyi; kapsamlı bir şekilde açıklayarak, özümsemesini amaçlayan Tudem Eğitim Yayınları, tüm markalarıyla öncelikli olarak öğrencilerin ihtiyacını, seviyesini ve müfredatı esas alır.

 

İyi Kitap:

Aylık okul öncesi, çocuk ve gençlik kitapları gazetesi İyi Kitap, yetişkinlere yönelik içeriği ve görsel kalitesiyle, kitaplar hakkında eleştirel yazılara ve yazarlarla söyleşilere yer verir. Her ay ortalama 30.000 adet basılarak Türkiye genelindeki pek çok anaokulu, kreş, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, kültür merkezi, kırtasiye, kitabevi ve kütüphaneye ücretsiz dağıtılarak, okurların edebiyat dünyasındaki kitaplar hakkında kapsamlı bir şekilde bilgi edinmesini amaçlar. 2010 yılında yayın hayatına başlayan İyi Kitap, Tudem Yayın Grubuna ait özel bir kültür yayınıdır.

 

Dünyalı:

Dünyalı, Mart 2014’te ilk sayısı yayımlanan aylık bir kültür dergisi. Amacı merak eden, öğrenmek isteyen, düşünmeyi ve gezegenimizi seven, “Ufkunu Genişlet”mek isteyen 8 yaş ve üzerindeki herkese ulaşmak. Dünyalı, doğa, çevre, yeryüzü, hayvanlar, sanat, felsefe, bilim, teknoloji, aile ve toplum hayatı, duygular, alışkanlıklar, inançlar, keşif, beden ve zihin gibi hayatın her alanından pek çok konuya farklı açılardan yaklaşan, sorgulamaya teşvik eden ve bunu etkinliklerle yapan bir başvuru dergisi aynı zamanda. Çocukları birer birey olarak gören Dünyalı’nın birincil ilkesi, günlük hayatta yaşanan olayları cesurca çocuklarla aynı seviyeden iletişim kurarak anlatmak, okuma ve dergi bilincini yerleştirmek. Çocukların giderek doğadan, kendilerini ve çevrelerini tanımaktan uzaklaştığı bir dünyada gelecek için kolektif bir bilinç oluşturmak amacıyla çocukların önce insan olarak kendilerini daha iyi tanımalarını ve çevreleri konusunda farkındalıklarını artırmayı hedefliyor. Bu düşünceden yola çıkarak Dünyalı, “Keşfeden çocuk üretir” ilkesiyle çocukları tüketici değil üretici olarak konumlandırarak konularını seçer. Bu amaçla her aya özel dosya konuları, zengin bir içerikle uzman bir ekip tarafından hazırlanıyor.

 

tudemonline.com:

Sanal eğitimin kaliteli bir öğrenme süreciyle buluştuğu tudemonline.com, başta öğrenciler olmak üzere, öğretmenler ve ebeveynler için başarı odaklı bir eğitim fırsatı sunar. Eğitim yayıncılığındaki Tudem kalitesini, güven ve 30 yıllık deneyimle buluşturan bu sanal eğitim platformu, 50.000’e yakın soru, 1235’ten fazla test ve 80’in üzerinde sınav içerir.

 

Tudem Edebiyat Ödülleri:

 2003’te çocuk edebiyatına yeni ve özgün eserler kazandırmak  amacıyla Tudem Edebiyat Ödülleri’nin ilki gerçekleştirilmiştir. Her sene farklı edebiyat türlerinde düzenlenen yarışma, bugüne kadar çocuk edebiyatı alanında pek çok yazar ve çizeri bu keyifli dünyaya kazandırmış ve çocuk edebiyatının Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunmuştur.

 

Bana Bir Kitap Çek:

2014’te düzenlenen Türkiye’nin ilk kitap tanıtım filmi (book trailer) yarışması Bana Bir Kitap Çek, edebiyatın diğer sanat dalları ile arasındaki ilişkiyi öne çıkararak kitap kültürünü yaygınlaştırmak üzere genç yetenekleri teşvik ederek yaratıcılıklarını gösterebilecekleri bir yarışma olarak tasarlanmıştır.

 

Okul Etkinlikleri ve Atölyeler:

Tudem Yayın Grubunun düzenlediği okul etkinlikleri ve atölye çalışmaları, yazarlarla çocukları buluşturarak genç okurlara yaratıcılıklarını kullanabilecekleri, ders dışı pek çok farklı alanda kendilerini geliştirme imkânı sunar. Özellikle Tudem, Uçanbalık ve Desen markaları ile düzenlenen bu etkinlikler, yazar ve çizerlerin doğrudan okullara giderek çocuklarla buluştuğu, hayal kurma derslerinden, gazeteciliğe, şiir atölyelerinden drama çalışmalarına edebiyat ile diğer sanat dalları arasındaki ilişkiyi öne çıkaran, çocukların kendi yeteneklerini daha iyi tanıyabilecekleri etkinliklerdir.